Timba obtine primul succes acasa

De Cristian Onaca
BC Timba a învins cu 96-89 pe Energia Rovinari
BC Timba a spart gheaţa şi pe propriul teren, „urşii” reuşind sâmbătă seara prima victorie în faţa propriilor susţinători după o partidă de infarct. Timişorenii au învins cu 96-89 pe Energia Rovinari, echipă care în urmă cu puţin timp a trecut de vicecampioana BCT.

O mie de timişoreni au fost martorii uneia dintre surprizele etapei a şasea din Liga Naţională de baschet masculin. Nou-promovata BC Timba a învins-o pe Energia, reuşind al doilea succes al stagiunii. Galben-negrii au jucat partitura perfectă şi şi-au surprins adversarul. „Noi contam pe cele două puncte. Venisem aici să câştigăm. Ne-a surprins Timba, a jucat foarte bine în prima parte”, avea să recunoască la final tehnicianul gorjenilor, Slobodan Nikolic.

Gazdele au început în forţă şi aproape la jumătatea partidei aveau pe tabelă un avantaj de 20 de puncte. Cu lecţia bine învăţată, elevii lui Bogdan Murărescu au acoperit foarte bine suprafaţa de joc. Mihuţi şi Popa au avut evoluţii excelente în primul sfert, Glynn l-a păzit pe Darby, iar Milovic şi Stojakovic şi-au ajutat echipa cu experienţa lor. Gazdelor le-a intrat aproape totul, iar în apărarea lucrurile mergeau la fel de bine. A fost semnalul care a anunţat un rezultat important pentru Timba.

După 30-21 şi 23-12 în primele două sferturi, a urmat o evoluţie diferită. Energia a recuperat din handicap pe fondul unui joc mai puţin precis al bănăţenilor. Darby a apărut tot mai des la finalizare, iar triţele gorjenilor au început să intre. 24-31 şi diferenţa pe tabelă a scăzut la doar 13 puncte.

Ultimele zece minute au fost identice, Rovinariul a recuperat la fel de rapid şi toată lumea avea deja în faţa ochilor scenariul jocului cu Craiova pierdut după ce s-a condus cu 17 puncte. Oaspeţii au egalat preluat conducerea pe tabelă cu trei minute înainte de final, moment în care Timba a revenit la viaţă şi s-a jucat pe contre.

Finalul s-a jucat pe muchie de cuţit, iar americanul Rickey Huckaby şi-a păstrat sângele rece şi a transformat liberele din ultimele secunde, aducând o victorie muncită şi meritată. Oaspeţii nu au acceptat uşor înfrângerea şi s-au plâns de unele decizii ale arbitrilor din finalul jocului. Un 96-89 în care Huckaby a marcat 23 puncte, Stojakovic a semnat 18 puncte, Mihuţi a încheiat cu 13 puncte, iar Milovic cu 11 puncte. Din tabăra adversă Darby – 22 puncte, Nikolic – 20 puncte şi Steffel – 19 puncte.

Bogdan Murărescu, antrenor Timba: „Este bine că a venit victoria acasă şi pentru noi. Am pregătit bine meciul şi am jucat bine, am meritat să câştigăm. Am arătat că dacă respectăm tactica şi dacă ne facem jocul putem învinge. Nu mi-a fost teamă că putem pierde, la cum i-am simţit pe băieţi la antrenamente ştiam să câştigăm. Suntem în creştere ca joc şi în grafic cu obiectivul. Avem două victorii şi trebuie să mai obţinem încă două până la finalul turului”.

Rickey Huckaby, Timba: „Am jucat ceea ce ne-a cerut antrenorul, am jucat ca o echipă. Dacă vom face la fel în fiecare partidă putem învinge orice adversar. Era să ne coste relaxarea din sfertul trei, trebuie să învăţăm din aceste lucruri pe viitor. Eu am făcut cel mai bun joc de când sunt la Timba, antrenorul şi ceilalţi au crezut în mine şi m-au sprijinit tot timpul, aşa că am vrut să mă revanşez”.