Timba s-a impus in derbiul timisorean de sub panou

De C. Onaca
Urşii au fost mai tari decât leii în derbiul timişorean la baschet masculin. BC Timba şi-a mărit avansul în fruntea seriei vestice a Diviziei B graţie unui nou succes cu emoţii în faţa concitadinei BCT 2 cu 54-49. Czmor şi-a făcut debutul în tricoul lui Timba tocmai în faţa clubului pentru care a jucat 13 ani!

Timba a câștigat un nou episod al derbi-ului timişorean la baschet, cel cu BC Timișoara 2. Galben-negrii s-au impus cu 54-49 în confruntarea de la Constantin Jude considerată a fi pe terenul satelitului. La fel ca în disputa din tur, Timba s-a întrebuinţat foarte serios pentru a trece de alb-violeţi, dovadă fiind diferenţa mică de pe tabelă.

BCT 2 a început mai bine partida şi a condus cu 12 puncte la finalul primului sfert în condiţiile în care Timba a marcat 4 puncte în 10 minute! Oaspeţii au recuperat rapid din ecart, 24-30 la pauza mare, şi au trecut la conducere abia spre finalul sfertului al treilea. Echilibrul din teren a fost evident până în ultimele secvenţe, Timba nereuşind să se desprindă decisiv.

Trei dintre jucătorii trimişi de la prima echipă, Toth, Filip şi Milencovici, au fost principalii marcatori ai gazdelor cu 15, 12 şi respectiv 11 puncte. De la Timba Florin Popa a semnat 24 de puncte, urmat la distanţă considerabilă de Novac, cu 12 puncte. Czmor a marcat 3 dintre punctele echipei sale.

După 5 meciuri Timba conduce autoritar seria vestică cu 10 puncte, în timp ce BCT 2 o urmează cu 8 puncte.