Timba s-a recunoscut invinsa in fata Oradiei

De Cristian Onaca
BC Timba nu a facut fata jocului CSM Oradea
BC Timba nu a avut forţa să pună probleme uneia dintre cele mai puternice formaţii din campionatul românesc. CSM Oradea s-a impus cu 83-62 în duelul de vineri seara de la Timişoara, confirmându-şi statutul de mare favorită a acestei confruntări.

Surpriza nu s-a produs vineri seara în sala Constantin Jude, „urşii” fiind învinşi clar de ocupanta locului secund. Considerată a fi echipa cu cel mai frumos baschet din Liga Naţională, CSM Oradea şi-a etalat jocul ofensiv şi la Timişoara. Echipa pregătită de Cristi Achim s-a impus cu 21 de puncte diferenţă, diferenţa de valoare fiind netă în favoarea bihorenilor.

„Ca să avem o şansă cu Oradea trebuie să îi ţinem pe ei la 75 de puncte şi noi să marcăm tot pe acolo”, suna planul celor de la Timba înaintea duelului cu CSM-ul. Numai că socotelile timişorenilor nu au ieşit în totalitate, oaspeţii au marcat lejer 83 de puncte iar atacul gazdelor a scârţâit şi a fost departe de norma prevăzută.

Oradea s-a distanţat încet dar sigur pe tabelă, 24-20 în primul sfert, 18-13 în cel de-al doilea şi 24-16 în penultimul. Ultimele zece minute nu mai puteau aduce nicio schimbare şi tabela a fost închisă de un parţial de 17-13.

Vedeta galben-negrilor din runda precedentă a fost şi vineri cel mai bun jucător din lotul lui Bogdan Murărescu. Bosko Stojakovic a marcat 15 puncte fostei sale echipe şi şi-a trecut în cont câte 3 recuperări şi pase decisive. Johnson, cu 10 puncte marcate, a avut o evoluţie satisfăcătoare. De la oaspeţi i-am remarcat pe Pesic – 17 puncte şi Topchov – 15 puncte.

Cu 10 puncte, Timba îşi va păstra după toate probabilităţile locul 13 în clasament, înaintea partidei din 23 noiembrie de la Piteşti.