Timba Timisoara a fost invinsa la Targu Mures

De M. Hoster
BC Timba Timişoara a pierdut sâmbătă la Târgu Mureş
Branko Cuic şi Dan Păltinişanu nu au mai intrat în vederile celor de la BC Timişoara, au plecat la Târgu Mureş şi sâmbătă seara au fost cei mai buni marcatori împotriva unei alte echipe timişorene, BC Timba. Partida de campionat s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 98 – 71.

BC Timba Timişoara s-a deplasat sâmbătă la Târgu Mureş cu gânduri mari. Totuşi, echipa gazdă a fost prea bună iar scorul o dovedeşte. Ardelenii au fost la cârma jocului de la început, după prima repriză scorul fiind mai mult decât clar: 31 – 15.

La pauza mare se ajunsese deja la 53 – 36. Situaţia nu s-a schimbat nici după pauză, avantajul BC Târgu Mureş a crescut constant. După cea de a treia repriză scorul a ajuns la 73 – 46, o diferenţă care nu putea fi recuperată. Timba a mai redus din diferenţă după ce antrenorul gazdelor a mai redus motoarele echipei, trimiţând în teren tot lotul avut la dispoziţie. Astfel, scorul nu a avut proporţii mai mari. După timpul regulamentar de joc a fost 98 – 71.

La Timba cele mai multe puncte au fost realizate de Denham Brown, cu 15. La Târgu Mureş cel mai bun a fost ex timişoreanul Branko Cuic, 19 puncte, iar Dan Păltinișanu a fost al treilea, cu 12 puncte.