Timba Timisoara ramane fara victorie externa in retur

De M. Hoster
BC Timba Timişoara nu a reuşit nici sâmbătă să vină cu un succes din deplasare
Deplasarea celor de la BC Timba Timişoara la Giurgiu nu a adus şi prima victorie externă din returului campionatului pentru echipa bănăţeană. Gazdele au învins cu 72 – 64, după ce Timba conducea la pauza mare cu un punct.

BC Timba Timişoara nu a reuşit nici sâmbătă să vină cu un succes din deplasare. După înfrângerea de la Craiova a urmat în acest sfârşit de săptămână cel din întâlnirea externă cu cei de la Giurgiu. Din păcate, jocul echipei rămâne unul inconstant, bănăţenii alternând minutele bune cu căderi de concentrare. La fel a fost şi sâmbătă…

Începutul bun de meci al giurgiuvenilor a fost stopat de Timba doar în cea de a doua repriză, după primele zece minute a fost 19 – 13. Timişorenii revin după prima pauză şi recuperează constant din diferenţă, egalând la 19. A urmat desprinderea oaspeţilor şi creşterea avantajului acestora. S-a ajuns la maxim şase puncte diferenţă, la 29 – 35. Până la pauza mare cei de la Giurgiu au mai recuperat şi prima jumătate a meciului s-a terminat cu un punct în plus în favoarea timişorenilor, la 36 – 37.

Partea a doua a întâlnirii a însemnat căderea în joc a celor de la Timba. Au trecut mai mult de trei minute până ce aceştia au reuşit să mai marcheze, timp în care giurgiuvenii şi-au adăugat constant puncte pe tabelă. Timba recuperează şi repriza se termină cu scorul general de 55 – 54, unul care dădea speranţe pentru mult dorita victorie externă.

Timişorenii au şi condus, s-a ajuns la 57 – 62, dar ceea ce a urmat a fost net în favoarea gazdelor. În şase minute şi jumătate de joc, Timba nu a mai înscris decât două puncte! Incredibil, dar adevărat. De la linia de trei puncte, din interiorul suprafeţei de două puncte, chiar şi din aruncări libere oaspeţii au ratat tot. CSS Giurgiu a profitat din plin şi a dus scorul final la 72 – 64 şi a obţinut victoria.

Jermont Horton a marcat cele mai multe puncte pentru Timba, 17, urmat de Delvon Johnson, cu 16 puncte, respectiv Brown, cu 8.