Timba Timisoara reuseste o victorie importanta la Iasi

De Marcel Hoster
© Foto: arhivă
După ce a trecut prin epurări de lot şi corp tenhnic, BC Timba Timişoara a reluat campionatul în deplasare. Şi a făcut-o cu o victorie extrem de importantă, la Iaşi.

Duelul celor mici s-a terminat, sâmbătă seara, cu victoria celor de la BC Timba, care au fost mai buni decât Politehnica Iaşi.

Timişorenii şi-au asigurat victoria la un singur punct diferenţă, 87 – 86. Iaşiul şi-a asigurat primul sfert – cu 27 – 24 -, sporindu-și avantajul până la pauza mare, când scorul a fost 45 – 39. Din fericire, Timba revine în partea a doua şi are un sfert trei excelent, reuşind înaintea ultimelor zece minute să pună un punct în faţa moldovenilor. Meciul s-a decis în sfertul patru, după o dispută grea. Victoria finală a fost tot la un singur punct diferenţă, la 87 – 86.

Cel mai bun marcator la timişoreni a fost Florveus, cu 25 de puncte, urmat de Kovacevic, cu 18 şi Reljic, cu 13.