Timișoara Saracens, înfrângere la esaveraj în calificarea pentru Challenge Cup

De Raoul Jurchela
© foto: arhiva
Înfrângere pentru Timișoara Saracens în barajul pentru calificarea în grupele Challenge Cup. Rugbyștii timișoreni au pierdut al doilea meci în fața celor de la Enisei STM, după ce au câștigat primul meci. Rușii merg mai departe datorită esaverajului.

A doua manșă a partidei s-a jucat sâmbătă în Rusia, pe Stadionul Avangard din Krasnoyarsk, iar miza a fost un loc în Campionatul European Challenge Cup pentru sezonul 2019 – 2020.

Rușii au preluat conducerea pe începutul partidei, însă sportivii timișoreni au revenit și au intrat la pauză cu un avantaj de patru puncte, 20 – 16. În a doua repriză, jucătorii lui Enisei STM au trecut în avantaj, iar timișorenii nu au mai putut întoarce scorul. La finalul meciului, tabela a arătat 40 – 32 pentru echipa din Krasnoyarsk.

Astfel, timișorenii au ratat calificarea în grupele Challenge Cup, deși au învins în prima partidă, desfășurată la Timișoara, cu scorul de 20 – 18. Adversarii ruși merg mai departe datorită esaverajului.

Timisoara Saracens: Halalilo, Sabau, Pungea, Poparlan, Muresan, Neculau, Rus, Morrison (c), Rupanu, Umaga, Simionescu, Manumua, Popa, Shennan, Samoa. Rezerve: Radoi, Boshoff, Doge, Iftimiciuc, Whitehurst, Tatarus, Moala, Zaharia.