Tinerii fotbalisti de la Timisoara ataca din nou finala campionatului

De M. Hoster
Anul trecut formaţiile de juniori ai celor de la FC Politehnica Timişoara şi LPS Banatul au dominat finalele campionatelor naţionale la majoritatea categoriilor de vârstă. Iată că şi în acest an tinerii fotbalişti din oraşul de pe Bega se vor bate pentru titlu. Echipa de juniori A a lui Poli se bate miercuri pentru finala campionatului naţional.

Turneul semifinal destinat acestei categorii de vârstă, găzduit pe terenurile complexului „Dan Păltinişanu”, a continuat, luni seara, cu ultimele meciuri. Poli Timişoara a învins luni seara cu 3-1 pe Gaz Metan Turnu Severin, în etapa a doua a fazei zonale a campionatului naţional de juniori A.

Meciul de luni seara a fost unul destul de dificil, oaspeţii deschizând scorul, Mărculescu înscriind dintr-o lovitură liberă, în minutul 9. Poliştii au reuşit să întoarcă scorul, reuşind să înscrie prin Zele (minutul 22), Precupanu (minutul 79) şi Radosav (minutul 88, din penalty). Echipa Poli a beneficiat şi de câţiva dintre fotbaliştii aduşi de Vali Velcea la echipa mare: Ostafie – Belu, Bucşan, Oberşterescu, Zele -Cosovanu, Artean, Constantinescu, Lupancu -Mucsi, Pleşcan. Au mai intrat Precupan, Radosav, Opriş, Căluşeru, Neamţu.

Elevii lui Robert Fruşa au acumulat astfel 4 puncte, exact ca şi Universitatea Cluj, echipa care în celălalt duel al zilei a trecut de Gaz Metan Mediaş cu 7-0. Astfel, cele doua formaţii se vor confrunta în meciul decisiv pentru accederea în semifinale miercuri, 9 mai, de la ora 11, pe terenul I din complexul „Dan Păltinişanu”.

Dacă în această fază a competiţiei partida se termină la egalitate se vor executa lovituri de departajare.