Trădaţi de naivitate

SIMERIA – Olimpic Simeria a scăpat printre degete un rezultat bun în faţa liderei ligii secunde, City’us II Tg. Mureş, fiind învinsă cu 2-4 după ce a condus cu 2-1.

Echipa antrenată de Carol Gal a jucat de la egal la egal cu prima clasată, însă a plătit tribut lipsei de experienţă pe final, când trupa antrenată de portughezul Artur Melo a jucat în sistem 5-0 (fără portar).
City’us s-a temut de meciul de la Simeria, dovadă că s-a prezentat la joc cu toţi jucătorii, inclusiv cu cei cinci străini care joacă la prima echipă în liga I. Olimpic a jucat cu multă ambiţie, atât pentru a răzbuna tratamentul nesportiv la care a fost supusă în partida tur, cât şi pentru a demonstra că are caracter şi poate învinge orice adversar. Veriga slabă a întâlnirii au fost arbitrii care au scăpat deseori meciul din mână, luând decizii ciudate în momentele tensionate.
Fără trac, oaspeţii au deschis rapid scorul după o intercepţie la mijlocul terenului: 0-1. Olimpic a reacţionat, iar A. Paul a restabilit egalitatea, în urma unei lansări a lui Danciu. Simerienii au primit o lovitură grea în minutul 14, când O. Buta a fost faultat dur şi nu a mai putut continua meciul. Chiar şi aşa Olimpic a jucat curajos şi dezinvolt în repriza secundă şi în minutul 32 a preluat conducerea prin A Popovici care a a înscris după o lovitură liberă executată de A. Paul. Posibilitatea câştigării partidei a avut efect de bumerang asupra jucătorilor de la Olimpic şi în loc să le dea curaj şi luciditate i-a copleşit. Oaspeţii au profitat şi jucând în sistem 5-0 au egalat şi apoi în ultimele două minute au marcat golurile victoriei. Una mai puţin meritată.

Olimpic Simeria – City’us II Tg. Mureş 2-4 (1-1)
Au marcat: A.Paul (8), A. Popovici (32) / D. Raymond (3), Paulo Faria (36 şi 39), R. Lucena (40).