Trei atlete orădene pe podium la Debreţin

De Gavril Nutiu
Simona Kádas, Elen Bărcui şi Dorina Körözsi
Un grup de trei atlete orădene, conduse de antrenorul Carol Kádas, a luat parte la tradiţionalul concurs internaţional de cros de la Debreţin – Memorialul Rajkai.

Competiţia s-a aflat la cea de-a 44-a ediţie şi a reunit la start peste 400 de concurenţi. Cel mai bun rezultat dintre atletele orădene a fost obţinut de Elen Bărcui, de la CSM LPS Bihorul (antrenor Robert Olah), care s-a clasat pe locul 1 la categoria junioare 11-12 ani, pe distanţa de 2.500 metri. La rândul său, Dorina Körözsi, sportivă legitimată la CS Olimpia Bucureşti, s-a situat pe locul 3 la categoria senioare, pe distanţa de 5.000 metri. Veterana Simona Kádas a ocupat locul 4 la categoria sa de vârstă (tot pe distanţa de 5.000 metri), ratând de puţin podiumul. Ea a fost recompensată de organizatori cu un premiu special, pentru prezenţa sa la majoritatea ediţiilor concursului.

Prima sa participare la crosul de la Debreţin datează din anul 1995, când a câştigat proba junioarelor. „Regret că nu am putut urca pe podium, este pentru prima dată de când particip la acest concurs. M-am confruntat cu probleme medicale şi nu m-am putut pregăti în mod corespunzător. Doresc să le mulţumesc organizatorilor pentru aceste premiu şi promit să revin la acest cros de câte pri voi putea”, a afirmat Simona Kádas.