Trei juniori de la Bihorul Beiuş, chemaţi la trial

Dacian Uşvat, Darius Laza şi Ionuţ Dume, de la stânga la dreapta
Politica clubului Bihorul Beiuş de a miza pe tineri localnici îşi arată, încet-încet, roadele.

Trei dintre puştii folosiţi în acest sezon la echipa de seniori din Liga a IV-a au fost convocaţi la o acţiune a lotului naţional U18 (născuţi în anul 2001), care va avea loc pe terenul echipei Ardealul Cluj în 27 noiembrie.

Portarul Darius Laza a fost integralist în cele 13 etape din Liga 4, totalizând 1.170 de minute, mijlocaşul central ofensiv Dacian Uşvat a contabilizat 337 de minute în 8 jocuri şi un gol marcat, iar mijlocaşul central defensiv Ionuţ Dume a adunat 593 de minute în 13 meciuri.
Lotul U18 al României este pregătit de Laurenţiu Roşu, iar în zilele de 18 şi 20 noiembrie a susţinut două meciuri amicale cu Albania, în deplasare, primul pierdut cu 0-1, al doilea câştigat cu 1-0. Bihoreanul Denis Rusu (ex-LPS, acum la Şoimii Lipova) a evoluat în ambele meciuri, o repriză în primul joc şi două minute în al doilea.