Trei puncte chinuite

Deva – Mureşul Deva s-a impus, ieri, cu mari eforturi în faţa unei echipe din coada clasamentului.

Contrar unor previziuni şi a unor calcule anterioare, partida de ieri dintre Mureşul Deva şi Sănătatea Cluj Napoca s-a desfăşurat mult mai dârz şi mai strâns. Mai ales în partea a doua a jocului.

Dar să revenim. Oaspeţii încep destul de curajos primele minute ale jocului, dar, încet, încet, devenii revin şi domină, deşi practică un joc destul de confuz. Aproape toate atacurile se termină în faţa careului de 16 metri.

Cu toate acestea, în minutul 13, fotbaliştii de la Mureşul reuşesc deschiderea scorului. Lintaru reia în plasă un şut din centrare a lui Ceauşu venit din partea stângă a careului de 16 metri.

Aşadar 1-0.
Deşi prima acţiune mai consistentă a oaspeţilor este în minutul 30, dvenii nu reuşesc decât în minutul 35 să majoreze scorul prin Ceauşu.
La scorul de 2-0, devenii dau paşi în spate, iar în minutul 42 vine surpriza: după o bâlbâială a apărării, din care nici portarul nu poate fi exclus, „sănătoşii” de la Cluj introduc mingea în poartă.

Deci 2-1 la pauză, iar spectatorii sperau la o revenire în partea a doua a jocului.
Chestiunea este că şi-au revenit cei de la Cluj, dominând repriza a doua, iar devenii s-au mulţumit cu acel 2-1, dar cu trei puncte în clasament.