Trei puncte din patru cu Steaua

BUCURESTI - Poloiştii orădeni au confirmat forma foarte bună în care se află în acest final de sezon, reuşind să câştige trei puncte din patru în deplasarea cu Steaua, una din contracandidatele la câştigarea campionatului. Cele două întâlniri au fost extrem de disputate şi de nivel valoric remarcabil. Steliştii şi-au dorit foarte mult să încurce echipa orădeană, pentru a nu-şi compromite şansele la titlu.

De cealaltă parte, CSM Leonardo a vizat două victorii, dorind să se revanşeze pentru cele două puncte pierdute la Oradea. Orădenii au acuzat însă oboseala acumulată în urma unui sezon fast, dar extrem de solicitant.
Prima partidă a oferit răsturnări spectaculoase de scor. CSM Leonardo a început meciul în stil de mare echipă, conducând cu 2-0, prin golurile înscrise de valorosul centru Ghiţă Dunca. Replica Stelei a venit imediat, primul sfert încheindu-se la egalitate, scor 3-3. Cel de-al doilea sfert a fost nefast pentru orădeni, Steaua reuşind să înscrie de trei ori prin G. Georgescu (2) şi B. Matei. Scorul la pauză a fost 6-3, cu totul surprinzător faţă de aşteptări. CSM Leonardo a dovedit însă că este o echipă redutabilă, găsind resurse pentru a reveni în joc. Ridzyk şi Ungureanu au redus din handicap imediat după pauză, scor 6-5, scorul la finele celui de-al treilea sfert fiind 7-6. Ultimul sfert a fost dramatic, orădenii fiind impulsionaţi de paradele excelentului portar Barát Ferenc. CSM Leonardo a întors soarta meciului, reuşind să egaleze prin R. Georgescu (gol din lovitură de la 5 metri) şi să preia conducerea prin Kádár, scor 7-8. Finalul a fost de nerecomandat pentru cardiaci. Steaua a egalat prin Cristescu, scor 8-8, dar Ridzyk (care a jucat foarte bine sâmbătă) a punctat din nou, scor 8-9, golul său fiind cel al victoriei orădene. În ultimele secunde, gazdele puteau egala dintr-o lovitură de la 5 metri, dar bravul Barát a apărat şutul lui Negrean.
Meciul de duminică a fost la fel de echilibrat. Steaua a jucat cu şi mai multă ambiţie, căutând revanşa pentru eşecul din ajun. CSM Leonardo a deschis scorul prin Baidoc, dar steliştii au marcat de trei ori, terminând primul sfert în avantaj, scor 3-1. Orădenii au egalat în cel de-al doilea sfert, prin Tarnoveţchi, scor 4-4, dar gazdele mai înscriu o dată înainte de pauză prin G. Georgescu, scorul devenind 4-3. Steaua şi-a menţinut avantajul de un gol în cel de-al treilea sfert, scor 7-6. Ultimul sfert a fost tensionat. Steaua şi-a mărit avantajul prin inepuizabilul George Georgescu, dar Dunca a replicat imediat printr-un gol spectaculos, scor 8-7.