Trei victorii din trei posibile în Liga 3

ORADEA – Dacă miercuri toate echipele bihorene au suferit înfrângeri, ieri acestea şi-au luat revanşa obţinând trei victorii:

Luceafărul – Marmaţia 2-0

Succesul liderului cu 2-0 (0-0) s-a conturat destul de greu, atacanţii bihoreni nereuşind să disloce cele două linii defensive ale oaspeţilor. În prima parte, Petcuţ (21) şi Şuteu (34) au trecut pe lângă deschiderea scorului. Soarta jocului s-a schimbat după o fază fixă produsă în minutul 51, mingea centrată din lovitură liberă a ricoşat la Iova, care din şase metri a marcat cu capul. După gol, oaspeţii au renunţat la apărarea supranumerică, lăsând spaţii gazdelor. Golul doi a venit după o acţiune personală a lui Florin Bud, care a pătruns în dribling, a pasat înapoi şi Ember a trimis cu latul în dreapta portarului.

Pentru Luceafărul Lotus au evoluat: Goia – Letan, Iova, Jude, Cipău (’81 Briciu) – Fl. Bud, Ov. Ghilea (’62 Buştea), Filip – Petcuţ, Şuteu (’79 Cuc), Ţârlea (’58 Ember).

FC Bihor II – Dej 1-0

Ce n-a putut marţi Luceafărul Lotus, în deplasare, a reuşit ieri FC Bihor II, care a dispus cu 1-0 (0-0) de Unirea Dej, pe teren propriu. Golul victoriei a fost înscris de Lukacs în minutul 70, atacantul transformând o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault asupra lui Szeleş. La FC Bihor II au jucat: Bonta – V. Indrieş, Bot, Pintea, Miheş – Teşan (’60 Mihoc), Novak, Cr. Butuc, Szeleş – Lukacs, S. Ban.

CF Beiuş – Olimpia 2-0

Beiuşenii au depăşit pasa neagră prin victoria obţinută în faţa echipei Olimpia Mobila Şimleu, scor 2-0 (1-0). Carţiş a deschis scorul în minutul 24, după ce a transformat un penalty obţinut de M. Rusu. Liniştea în tabăra gazdelor a adus-o Raţ, care a finalizat un contraatac cu zece minute înainte de final. Antrenorul Rudy Kovacs a utilizat formula: Lazea – S. Pocian, C. Rusu, Carţiş, Tăut – Trip (’46 Raţ), Mihoc, Buzek, Fl. Popa (’90+2 Aenoaie) – Mangra (’85 Matei), M. Rusu (’73 Marcu).

Celelalte rezultate: Someşul Satu Mare – Inter Blaj 2-0, Gaz Metan Târgu Mureş – Lacu Ursu Sovata 3-1, Sănătatea Cluj – Gloria II Bistriţa 2-0, Unirea Ungheni – U 1919 Cluj 1-1. Astăzi, de la ora 15:30, Avântul Reghin – Transil Târgu Mureş şi Turul Micula – FC Baia Mare.