Trei victorii pentru echipele bihorene

BIHOR – CF Liberty a învins cu 3-0, CF Bihorul cu 5-1, iar Lotus Felix cu 3-0, „la masa verde”.

Etapa a 28-a din Liga a III-a, Seria a VI-a, a fost fastă pentru cele trei echipe bihorene, care au înregistrat victorii.

CF Liberty n-a întâmpinat probleme în partida cu Victoria Carei, câştigată cu scorul de 3-0 (3-0), prin golurile marcate de Aquino ’19, Ioniţă ’25 şi Dobrescu ’38. Net superioare, gazdele s-au detaşat încă din prima repriză, în faţa unei echipe preocupate doar să nu primească prea multe goluri.

Aspectul jocului nu s-a schimbat nici în repriza secundă, dar salontanii n-au mai forţat. Antrenorul Dan Dobai a aliniat echipa: Axinte – Ioniţă, Zaha, Cuciula, Tegzeş (’52 Coca) – Chiş (’62 Petrescu), Mândru (’57 Diaconescu), Ianc, Iambor – Dobrescu, Aquino (’62 Dobre).

Lotus Felix a câştigat meciul cu Victoria Nădlac cu 3-0, echipa oaspete neprezentându-se la partidă, din raţiuni de ordin financiar. Cea de-a treia formaţie bihoreană a seriei, CF Bihorul Beiuş, a câştigat cu scorul de 5-1 (3-0) meciul de pe teren propriu cu Fink Fenster Petreşti, prin golurile marcate de Mangra ‘3 şi 55, Silaghi ‘7, 20 şi 49, respectiv Fabian ’50 din penalty.

Beiuşenii şi-au dorit cu ardoare să se reabiliteze după eşecul ruşinos din etapa precedentă (scor 0-7 în deplasarea cu Calor Timişoara). Ei au reuşit o victorie la scor în faţa deţinătoarei „lanternei roşii” a clasamentului, Fink Fenster. Gazdele au „rezolvat” partida încă din primele minute, încercând apoi să înscrie cât mai multe goluri. CF Bihorul va avea parte însă de un final zbuciumat de campionat, în tentativa sa de salvare de la retrogradare.

Antrenorul Rudy Kovacs a folosit echipa: Odobasianu – Şerb, Rus, Muşuroaia, Demian – Balea (’64 Apetri), Mihoc (’78 Lupo), Bugiu (’73 Anton), Kádár (’82 Ciobriş), Mangra, Silaghi.