Trei victorii pentru echipele bihorene

Luceafărul Lotus a învins cu 1-0, FC Bihor II cu 2-0, iar CF Bihorul Beiuş cu 3-0.
Satu Mare, Beiuş, Blaj (G.N.) – Etapa a 15-a din Seria a 6-a a Ligii a III-a a fost deosebit de fastă pentru cele trei echipe bihorene, care au reuşit să obţină victorii, două dintre ele în deplasare.

Olimpia – Luceafărul 0-1
Luceafărul Lotus şi-a continuat cursa de regularitate pentru promovare, izbutind să învingă în deplasare Olimpia Satu Mare cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Şuteu ’70. Directorul tehnic, Florin Farcaş, ne-a declarat că partida a fost dominată clar din punct de vedere tactic de echipa bihoreană. „A fost un meci dârz disputat, în care sătmărenii au încercat să facă totul pentru un rezultat favorabil, ei fiind stimulaţi financiar şi de urmăritoarea noastră, Avântul Reghin.

Partida a fost în general săracă în faze de poartă. Gazdele n-au reuşit să ameninţe aproape deloc poarta noastră. Noi am înscris în minutul 70 prin Şuteu, după care Ţârlea şi Morna au mai ratat două mari ocazii, primul din situaţie de singur cu portarul. Victoria noastră este absolut meritată”, a conchis Florin Farcaş. Antrenorul Lucian Ciocan a folosit echipa: Câmpan – Ardelean, Jude, Muşuroaia, Letan – Ghilea (’65 Filip), Pup, Anton – Buştea (’80 Jurge), Şuteu (’85 Morna), Cipău (’70 Ţârlea).

Inter Blaj – FC Bihor II 0-2
Revirimentul satelitului echipei FC Bihor continuă. După victoria din etapa trecută, cu Someşul, FC Bihor II s-a impus la Blaj, pe terenul unei contracandidate la retrogradare, cu scorul de 2-0 (0-0), prin golurile înscrise de Lobonţ ’83 şi S. Ban ’90+3. După o primă repriză echilibrată, gazdele au rămas în inferioritate prin eliminarea lui Tătar (’71).

Orădenii au tranşat disputa spre finalul meciului, dar ei puteau deschide scorul mult mai repede, Magda, Szeles şi Lobonţ ratând trei mari ocazii. Antrenorul Dănuţ Baba a aliniat echipa: Bonta – Totoroaţă, Bot, Pocian, Fărcuţa – Cr. Butuc (’51 Novak), Magda, Balla (’90+2 S. Ban), Balea – Szeles, R. Ardelean (’67 Lobonţ).

CF Beiuş – GM Târgu Mureş 3-0
Gazdele au obţinut o victorie categorică, scor 3-0 (1-0), golurile meciului fiind înscrise de Fl. Popa ’38, Oraş ’58 şi Şerb ’88. CF Bihorul a evoluat în superioritate numerică din minutul 26, când portarul oaspeţilor a văzut cartonaşul roşu. Gazdele au ratat alte numeroase situaţii de gol, proporţiile scorului putând fi mult mai mari. Antrenorul Rudy Kovacs a aliniat echipa: Lazea – Gh. Rus, C. Rusu, Tăut, Şerb – Fl. Popa (’65 Matei), Mihoc (’77 Carţiş), Oraş, Trip – M. Rusu (’85 Morar), Raţ (’88 Ciobriş).