Tricolorele U-19, doar remiza pe Stiinta cu Serbia

De Cristian Onaca

Timişoara nu le-a purtat noroc tricolorelor mici, naţionala Under-19 a României nereuşind decât o remiză, 2-2, în amicalul disputat miercuri dimineaţa pe arena Ştiinţa în compania Serbiei.

Amical internaţional miercuri dimineaţa pe arena Ştiinţa din centrul oraşului. Naţionalele Under 19 ale României şi Serbiei au jucat o partidă de verificare înaintea startului preliminariilor pentru Campionatul European de anul viitor. Disputată într-un anonimat aproape total, confruntarea s-a încheiat la egalitate, 2-2.

România, pregătită de antrenorul Mirel Albon, a condus ostilităţile în prima repriză prin golurile lui Andreea Voicu şi Alicia Roca, însă replica oaspetelor a venit după pauză când s-a şi produs egalarea graţie reuşitelor semnate de Djordjevic și Smilkovic.

De notat că în echipa naţională a evoluat ultimele 30 de minute şi Larisa Sîrbovan, jucătoarea echipei CFR Timișoara. România: Părăluță – Corduneanu, Szenko, Mihali, Voicu – Giurgiu, Bâtea, Roca, Sandu – Obreja, Ceaușu.

România face parte din grupa a zecea a calificărilor pentru Euro-2013, alături de Olanda, Israel şi Elveţia. Meciurile acestei grupe se vor desfăşura sub formă de turneu, între 20 şi 25 octombrie, în Elveţia.