Tricolorii au “umilit” Anglia

Deva – Plusul de tehnicitate, inventivitate şi omogenitate i-au adus naţionalei de futsal a României un debut cu dreptul în campania de calificare la CE 2007. Tricolorii şi-au confirmat statutul de favoriţi ai grupei B şi au câştigat la diferenţă mare de scor partida cu Anglia, prima din cadrul turului I preliminar.

După acest succes România s-a instalat pe primul loc al grupei şi, raportat şi la nivelul partidei Bulgaria – Letonia, pare cea mai îndreptăţită pretendentă la calificarea în turul secund.

Diferenţă de clasă

Cu o primă linie formată, cu excepţia portarului, din jucători de la FC CIP Deva, România a făcut legea în teren încă din start. În secunda 11 Gherman a ţintit bara, iar Molomfălean l-a imitat în minutul trei. Ocaziile ratate nu s-au răzbunat, ci au prevestit deschiderea scorului reuşită de Molomfălean, după o recuperarea a lui Lupu. Anglia a avut o tresărire de orgoliu şi Haddow a egalat cu un şut surprinzător.

Egalitatea a rezistat doar 20-30 de secunde, pentru că tricolorii au revenit în avantaj prin golul reuşit de Lorand Szocs după o pasă a lui Dobre. În continuare, jocul a fost la discreţia tricolorilor care au marcat trei goluri consecutive, toate semnate de jucători de la FC CIP. Aspectul jocului s-a schimbat puţin în primele secunde de după pauză, când englezii au punctat prin Budd şi au prins puţin curaj.

Totuşi cele mai mari realizări ale britanicilor au fost… o apărare ermetică care a stăvilit o vreme acţiunile românilor şi câteva ieşire tăioase pe contraatac. Inventivitatea românilor a “născocit” rapid antidotul la sistemul adversarilor şi aceeaşi
trei jucători de la FC CIP care au punctat în prima repriză au înscris alte trei goluri consecutive. Pe final, a mai marcat şi Chivu şi s-au ratat alte multe ocazii, în contextul în care în Anglia era ca un boxer la podea.

România – Anglia 9-2 (5-1)

Sala: Sporturilor Deva, spectatori: 1.200
Au marcat: Molomfălean (5, 12, 34), Lorand Szocs (7), Lupu (17 şi 32), Gherman (19 şi 31), S. Chivu (36) / Haddow (7), Budd (21).

România: Klein, Rizan – portari; Molomfălean; Matei, Gherman, Lupu (cpt.) – Lorand Szocs, Dobre, A. Csoma, Stoica – Laszlo Szocs, S. Chivu. Antrenor: Zoltan Jakab.

Anglia: Smith, Robinson – Canham, Harris, Budd, Follett (cpt.) – Sykes, Adams, Elford, Watson, Skuballa, Haddow. Antrenor – Graeme Dell.