Tricolorii, ca si calificati

Nationala de handbal a învins Letonia, fãcând un pas imens spre câstigarea grupei. Reprezentativa României a câstigat cu scorul de 34-32 (13-16) partida din deplasare cu Letonia, luând o optiune serioasã pentru clasarea pe primul loc al grupei.

Handbalistii tricolori sunt practic calificati la barajul din play-off, trebuind pentru aceasta doar sã câstige meciurile de pe teren propriu cu Letonia si Lituania. Întâlnirea de la Riga n-a fost deloc usoarã, gazdele dominând prima reprizã. Tricolorii au început mai greu partida, permitându-le letonienilor sã detinã initiativa pe tabela de marcaj. Gazdele au avut chiar avantaj de patru goluri, scor 9-5 (’15), la pauzã scorul fiind de 16-13.

Handbalistii nostri au început cursa de urmãrire în repriza secundã, reusind sã egaleze, scor 20-20. Ei au trecut imediat în avantaj, desprinzându-se apoi decisiv pe tabela de marcaj. Rezultatul final a consemnat o victorie absolut meritatã a tricolorilor, scor 34-32.

Antrenorii Lucian Râsnitã si Nicolae Munteanu au aliniat formatia: Stãnescu, Laufceag – portari; Bibirig 1, Fortuneanu, Timofte 3, Petrea, Tucanu, Stavrositu 3, Nicolae 11, Novanc, Georgescu 8, Pârâianu 4, Jurcã 4, Ghionea. Prin acest succes, echipa României s-a distantat pe primul loc al Grupei a IV-a, având toate sansele pentru calificarea la play-off.

Reprezentativa noastrã va sustine urmãtorul joc pe teren propriu, cu Letonia, partida urmând sã aibã loc duminicã la Sala Sporturilor „Antonio Alexe” din Oradea, cu începere de la ora 17.