Turneu dezamăgitor pentru CSM

13Comentarii
ORADEA – Aşteptat cu mare interes, primul turneu final al Superligii Naţionale de polo pe apă a produs o reală dezamăgire pentru suporterii orădeni. Video

CSM Leonardo n-a reuşit să câştige nici unul dintre cele trei meciuri disputate, obţinând doar două remize, cu Steaua şi Rapid, şi pierzând în faţa principalei rivale, Dinamo. A fost a doua înfrângere pentru orădeni în acest sezon, în urma căreia ei au cedat prima poziţie în clasamentul Superligii, ocupată acum de Dinamo.

Salvaţi de Kuna

CSM Leonardo a început ezitant turneul, cedând un prim punct în faţa Stelei. A fost un meci dramatic, în care gazdele au fost salvate de intervenţiile foarte bune ale portarului Kuna Péter din cel de-al patrulea sfert. Steaua a beneficiat de o lovitură de pedeapsă în minutul 29, la scorul de 7-6 în favoarea sa, ratată însă de internaţionalul George Georgescu. A fost un veritabil moment psihologic, pentru că o eventuală transformare a penalty-ului ar fi anulat orice speranţă pentru gazde. CSM Leonardo a revenit apoi spectaculos în ultimele trei minute, egalând prin Mălai. Mai mult, Baidoc a avut de două ori şansa să înscrie, aflându-se singur cu portarul stelist Nenciu, dar n-a avut luciditatea necesară pentru a marca. Rezultatul de egalitate, 7-7, a fost în cele din urmă echitabil.

Ultim sfert catastrofal

A doua zi, CSM Leonardo a primit replica Rapidului, echipă considerată „cenuşăreasa” turneelor finale. Orădenii s-au „încălzit” greu, scorul după primele două sferturi fiind egal, 3-3. Elevii antrenorului Cornel Gordan s-au dezlănţuit apoi după pauză, câştigând al treilea sfert cu 5-1. Scorul a devenit 8-4 şi se părea că meciul este jucat. Din nefericire, nu a fost deloc aşa. Rapidiştii au crezut în şansele lor, marcând gol după gol, spre nedumerirea spectatorilor. Tinerii internaţionali Chioveanu (2 goluri) şi Negrean (1) au au apropiat Rapidul la un singur gol, scor 8-7. Gazdele s-au trezit în cele din urmă, marcând prin Ramiro Georgescu, scor 9-7. N-a fost însă suficient, pentru că rapidiştii au găsit resurse pentru a riposta. Acelaşi Negrean a făcut 9-8, pentru ca Rădoi să egaleze, într-un final de coşmar, când mai erau cinci secunde de joc, scor 9-9.

Eşec cu Dinamo

Demoralizaţi după primele două egaluri, orădenii nu s-au regăsit nici în jocul de ieri, cu Dinamo. A fost o partidă echilibrată, în care gazdele au plătit tribut jocului slab din faza de atac. CSM Leonardo a deschis scorul prin R. Georgescu, dar primele două reprize s-au încheiat la egalitate, scor 2-2. Dinamo a marcat apoi două goluri în al treilea sfert, scor 2-4, după care Andrei a ratat posibilitatea desprinderii, irosind o lovitură de pedeapsă. Orădenii revin în joc, prin două goluri marcate de baidoc, scor 4-4. Utimul sfert a aparţinut, din nefericire, dinamoviştilor, care au reuşit să-şi apropie victoria, cu scorul de 7-6.