Ultimele repetiţii înaintea debutului

ORADEA – Echipa de handbal a CS Municipal a disputat marti dimineaţă un joc-şcoală cu echipa a doua din Baia Mare, o ultimă repetiţie înaintea primului meci din turul II al Diviziei A de handbal masculin.

Echipa orădeană va debuta în forţă sâmbătă, cu HC Odorhei, principala contracandidată la accederea în Liga Naţională. Gazdele s-au impus cu scorul de 44-28 (23-12).
Antrenorul Adrian Rus a început partida într-un prim „şapte” care, după toate posibilităţile, va juca şi la Odorhei: Leu – Albu, Simeria, Nedelcu, Câtu, Munea şi Mateaş. Singurul semn de întrebare este legat de postul de portar, unde Leu a speculat din plin lipsa lui Borodi de la partida de marti şi a avut câteva intervenţii de excepţie.

Aşa cum era de aşteptat, meciul a fost echilibrat doar în primele minute, după care orădenii s-au dezlănţuit şi au dominat autoritar partida. Aşadar, băimărenii s-au apropiat la 3-2, însă Munea interceptează inteligent din faţa unui adversar, îl lansează ideal pe Nedelcu, care înscrie.

Victorie detaşată

De aici încolo orădenii au zburdat, arătând o poftă de joc care să sperăm că se va păstra şi la partida de sâmbătă cu HC Odorhei. Spre mijlocul primei reprize, antrenorul Adi Rus face primele schimbări şi îi introduce pe podeaua Sălii Sporturilor „Antonio Alexe” pe Steriu şi Iulian Alexandru, ultimul dintre ei fiind folosit atât în centru şi inter, cât şi ca pivot. Băimărenii speculează câteva inexactităţi din atacurile noastre şi înscriu pe contraatac, apropiindu-se la doar cinci goluri, după ce gazdele au avut nouă goluri avantaj.

A fost însă doar un foc de paie, deoarece orădenii nu au mai greşit şi până la finalul partidei şi-au tot mărit avantajul de pe tabelă. În ultimele zece minute, Adi Rus i-a trimis în teren şi pe Codrea şi Oşvat, ultimul dintre ei evoluând curajos. Marti seară, CSM Oradea şi HC Minaur II au susţinut cel de-al doilea meci de verificare, terminat după închiderea ediţiei.