Un autogol de trei puncte

4Comentarii
TURDA - FC Bihor a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon, scor 1-0 (1-0), îmbunătăţindu-şi considerabil situaţia în clasamentul adevărului.

Antrenorul Gheorghe Silaghi s-a ţinut de cuvânt şi a mizat la Turda pe tactica aducătoare de trei puncte implementată cu Unirea Alba Iulia. Şansa i-a surâs şi de această dată chiar dacă golul nu a fost reuşit de un jucător bihorean, dar ce mai contează din moment ce scopul a fost atins.

La început, orădenii au rezistat cu brio forcingului gazdelor, printr-o apărare exactă, iar pe contre a lovit de fiecare dată când a avut ocazia. În minutul 32, fundaşul stânga Cosma a şutat de la 20 de metri şi nefericitul Paşca a deviat balonul în vinclul propriei porţi, spre uluiala portarului Fărcaş.

La două minute distanţă, turdeanul Bilia şi-a încercat norocul cu un şut de la 22 de metri şi Lipitor a respins mingea în transversală. Apoi, Balaci l-a evidenţiat pe Lipitor, care a scos de sub bară, balonul trimis cu capul. În mitanul secund, reduta orădeană a rezistat cu brio, fără ca Arieşul să-şi creeze ocazii periculoase. Pe contraatac, S. Achim putea încheia conturile, dar a reluat slab cu latul de la opt metri şi Fărcaş a respins în corner (75). Nici Andor nu a reuşit golul doi, la capătul unei acţiuni personale încheiate cu un şut de la 18 metri, Fărcaş respingând în corner.

Pe final, presiunea gazdelor, materializată printr-o ploaie de centrări, a rămas fără rezultat, iar bihorenii s-au îmbrăţişat pentru primele trei puncte în deplasare, dedicând succesul fetiţei lui Dan Predică, Melissa, venită pe lume vineri dimineaţa.

„Ne-am închis, am făcut un joc tactic bun, iar în repriza a doua am cedat iniţiativa şi am jucat la rezultat, care este principal scop. Spectacolul este deocamdată pe locul doi”, a sintetizat Gheorghe Silaghi, care i-a stricat debutul lui Mircea Bolba.

„Majoritatea dintre fotbaliştii mei au dat un randament foarte slab. Am exagerat cu căratul mingii, am făcut opt preluări până să dăm un pas de cinci metri şi am dat astfel posibilitatea adversarilor noştri să ne blocheze. Sper ca această înfrângerea să fie un semnal de alarmă pentru fotbaliştii mei”, a conchis Bolba.

Arieşul Turda – FC Bihor 0-1 (0-1)

Stadion Central. Teren bun. Spectatori: 300

A marcat: Paşca ’32 autogol

Arieşul: Fărcaş – Bilia, Paşca, Toma, Panaitescu – Albinaru (’65 G.Luca), Boroncoi, Bozdog, R. Andone – Pereş (’60 Cr. Luca), Cl. Balaci (’70 Didă). Antrenor: Mircea Bolba.

FC Bihor: Lipitor – Ţârcă, Ambruş, Gongolea, Cl. Cosma – Andor, Predică (’79 Muscă), Mihu, S. Achim – V. Florea (’67 Alexander), C.Bucur. Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Remarcaţii meciului: Bilia / Cl. Cosma, S. Achim

Cartonaşe galbene: Cl. Balaci, R. Andone / Predică, Ţârcă.

Arbitri: David Radu (Reşiţa) – Claudiu Loghin (Paşcani), Petre Gaşpar (Timişoara).

Observator FRF: Dan Jiga (Bistriţa).