Un punct preţios pentru FCB

8Comentarii
CAMPIA TURZII – FC Bihor a obţinut o remiză muncită, scor 0-0, în meciul de la IS Câmpia Turzii.

„Echipa asta nu poate juca aceeaşi paritură acasă şi în deplasare. Vor fi schimbări în aşezarea echipei şi vom fi mai prudenţi. Am pregătit jocul aşa ca să nu pierdem”, spunea Florin Farcaş înaintea jocului de la Câmpia Turzii. Principalul gând al staff-ului tehnic a fost să dea consistenţă jocului la mijlocul terenului, unde au apărut doi închizători, Predică şi Pocean, ambii excelenţi cu ISCT, iar R. Iacob a evoluat mai restras, Răzvan Radu fiind mai mult izolat în ofesnivă.

Prima repriză a fost aproape perfectă pentru orădeni, care au închis bine jocul, au făcut pressing, şi în urma unor faze fixe, şi-au creat ocazii bune de a marca. În urma unui corner exectuat de Iacob, Predică a deviat mingea cu piciorul în bara transversală. După două minute, debutantul Aloman a ieşit neinspirat în afara careului, Radu i-a furat mingea şi a şutat din întoarcere, dar mingea a trecut peste.

Abia după un sfert de oră, gazdele au reuşit să trimită primul şut spre poartă prin C. Bucur. Cea mai mare şansă de a marca a irosit-o Iacob, care a şutat puternic din lovitură liberă de la 30 de metri, mingea a căzut în faţa porţii, dar Aloman a reuşit să o devieze în stâlpul din dreapta al porţii sale.

Au rezistat presiunii

În partea a doua, presiunea „sârmarilor” a început să crească o dată cu trecerea timpului, orădenii făcând încet, încet, pasul înapoi.
După ce Iacob şi Radu au executat aiurea două lovituri libere din zona careului advers, IS Câmpia Turzii a ratat două situaţii bune de gol. În minutul 78, Fodor a trimis mingea cu capul şi Pătraşcu a degajat din zona liniei porţii.

După alte două minute, Gheţi a centrat, din duelul aerian dintre portarul Curiman şi masivul Timar, mingea a sărit spre poarta noastră, dar Muscă a fost atent şi a îndepărtat pericolul. Scăpaţi cu faţa curată, orădenii au gestionat bine ultimele minute, iar în prelungiri Achim a ratat şansa golului, şutând de la 14 metri pe lângă poartă. Astfel, FC Bihor a reuşit să cucerească un punct important în lupta pentru evitarea retrogradării, spălând astfel din ruşinea ruşinosului eşec de la Vânju Mare.

Rămâne ca evoluţia pragmatică de la Câmpia Turzii să fie confirmată şi în celelalte deplasări, iar în jocurile de pe teren propriu staff-ul tehnic să găsească formula de joc ideală prin care FC Bihor să înscrie golurile necesare pentru a câştiga punctele puse în joc.

La conferinţa de presă, ambii antrenori au remarcat angajamentul echipei bihorene. „Am câştigat un punct prin dăruire, disciplină tactică şi angajament. Rezultatul este mulţumitor. Sper că suntem pe drumul cel bun, dar trebuie să avem un pic de răbdare pentru că o echipă nu se poate construi peste noapte”, a declarat antrenorul oaspeţilor, Florin Farcaş.

De partea cealaltă, Ioan Tătăran a considerat că rezultatul a fost echitabil. „Ne aşteptam la un meci greu pentru că FC Bihor a schimbat mulţi jucători în această iarnă şi este într-o situaţie destul de disperată. A fost un joc de luptă, care putea fi câştigat de oricare dintre echipe. Jucătorii FC Bihor ne-au surprins prin felul cum au luptat pentru fiecare minge. După cum au jucat cu noi, Oradea nu arată ca o echipă care să retrogradeze. Sunt alte echipe mai slabe”, a spus Tătăran.

„Pentru Gongolea”

Jucătorii, antrenorii şi preşedintele FC Bihor au dedicat punctul obţinut memoriei tatălui fundaşului Adrian Gongolea, decedat vineri la doar 57 de ani. „Acest rezultat îl dedicăm prietenului nostru Adi Gongolea, care trece acum prin clipe grele”, a precizat antrenorul Florin Farcaş. Gongolea a revenit la FC Bihor în această iarnă de la Nyiregyhaza (Ungaria), însă clubul maghiar întârzie să-i elibereze cartea verde. Astăzi, întreg lotul FC Bihor va participa la înmormântarea tatălui fotbalistului orădean.

Înainte de joc, preşedintele FC Bihor, Toth Ardelean Alexandru, şi-a anunţat jucătorii că prima de joc normală va fi suplimentată cu 3.000 de euro, la victorie, pentru toată echipa. Suma a fost oferită de omul de afaceri orădean Gheorghe Vajai, patronul firmei Gavella.

Cum rezultatul a fost egal, la finalul jocului jucătorii au primit 1.500 de euro, banii fiind împărţiţi de căpitanul Florin Pătraşcu. Pentru punctul obţinut în deplasare, fotbaliştii orădeni vor mai primi câte 200 de euro, fiecare, cât este prima stabilită.

IS Câmpia Turzii – FC Bihor 0-0

Stadion ISCT. Teren bun. Spectatori: 500

ISCT: Aloman – Fetiţa, Perde, Şomotecan, Timar – Gh. Bar, Gheţi, Ghenţi, Dâmbean (’72 Fodor) – Chiorean (’81 Iancu), C. Bucur. Antrenor: Ioan Tătăran

FC Bihor: Curiman – Ţârcă, Pătraşcu, Muscă, Lorincz (’86 Ember) – Achim, Pocean, Predică, Andor – R. Iacob (’90+3 Sighiartău), R. Radu (’83 Totoroaţă).

Antrenor: Florin Farcaş

Remarcaţii meciului: Şomotecan / Pătraşcu, Pocean, Predică
Cartonaşe galbene: Dâmbean ’70 / Pocean ’58

Arbitri: Claudiu Ştefănuţi (Bistriţa) – Florin Hanca (Aiud), Mircea Toderici (Arad). Observator FRF: Mircea Sârbu (Hunedoara)