Ungaria a învins România

BUDAPESTA – Reprezentativa de polo a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 16-10 (4-2, 3-1, 4-5, 5-2), în prima sa partidă de la World League 2007. Rezultatul este normal, echipa maghiară fiind campioana olimpică en titre.

Poloiştii tricolori au oferit o replică meritorie. Gazdele au condus cu 7-3 după primele două sferturi, dar România a câştigat al treilea sfert, scorul înaintea ultimei reprize fiind 11-8. Din păcate, elevii antrenorului Vlad Hagiu au cedat ultimul sfert, când maghiarii s-au distanţat, meciul încheindu-se cu scorul de 16-10. Golurile întâlnirii au fost marcate de Biros 4, Kiss G. 3, Molnár 2, Kis 2, Fodor 2, Varga Dénes 1, Varga Dániel 1, Kiss Cs. 1, respectiv Radu 3, Iosep 3, Andrei 1, Buşilă 1, R. Georgescu 1, G. Georgescu 1.

În celălalt meci din grupa a II-a, Spania a învins Rusia cu scorul de 6-3. Următoarea partidă a României are loc astăzi, în compania Rusiei.