Unirea Urziceni a castigat turneul de la Brasov

BRAŞOV – Echipa pregătită de Dan Petrescu s-a impus sâmbătă, în finală, în faţa lui Dinamo, scor 7-6, după executarea loviturilor de departajare, la finalul celor 90 de minute de joc scorul fiind egal, 3-3.

Unirea Urziceni a deschis scorul rapid, prin Dănălache (3), care a profitat de o greşeală de plasament a lui Opriţa. După gol, Dinamo a revenit în joc şi a egalat prin Bratu (23), pentru ca până la finalul primei reprize, echipa campioană să mai marcheze de două ori, prin Muşat (32) şi Chiacu (38). În partea a doua a jocului, Unirea Urziceni a reuşit să egaleze prin golurile lui Mara (73) şi D. Munteanu (77).
Au urmat direct loviturile de departajare, iar pentru Dinamo au ratat Moţi şi Mărgăritescu şi au transformat Predescu, Fernandes, Ropotan, în timp ce pentru Unirea Urziceni a ratat doar D. Munteanu şi au înscris Onofraş, Bilaşco, Galamaz şi Bordeanu.
Dinamo a evoluat în următoarea formulă: Lobonţ – Blay, Năstase, Moţi, Muşat – Chiacu, Ropotan, Cristea – Opriţa, Dănciulescu, Bratu. Au mai evoluat: Romanovs, Scarlatache, Fernandes, Mărgăritescu, Codreanu, Mendy, Predescu.
Unirea Urziceni a început partida în următoarea alcătuire: Oltean – Epaminonda, Galamaz, Rohat, Golonutenko – C. Petre, Mărginean, Negru, Pădureţu – Dănălache, Stancu. Au mai evoluat: Stelea, Mara, Onofraş, Haciatlian, Bilaşco, Balauru, C. Constantin, Ganea, Vl. Munteanu.
La finalul partidei, Unirea Urziceni a primit trofeul de câştigătoare a turneului, în timp ce jucătorul lui Dinamo, Florin Bratu, a fost desemnat cel mai bun jucător al “patrulaterului”, iar goalkeeper-ul Urziceniului, Bogdan Stelea, a primit titlul de cel mai bun portar.
În finala mică, Farul a trecut de Oţelul cu 3-2, tot după executarea penalty-urilor, la finalul celor 90 de minute de joc scorul fiind 0-0.