Uruguay si Brazilia fac show si se califica in semifinalele Copa America

Uruguay si Brazilia s-au calificat in semifinalele Copa America 2007 dupa ce au facut doua partide de zile mari. Uruguayenii au eliminat gazdele competitiei, Venezuela, cu un categoric 4-1, iar Brazilia s-a dezlantuit si a umilit Chile cu 6-1.

Dupa o calificare chinuita in sferturile de finala, cu doar un gol inscris in faza grupelor, Uruguay s-a dezlantuit in meciul cu gazda Copa America 2007, Venezuela.

Uruguay a inceput foarte bine meciul, insa sansa nu a fost de partea echipei ce a castigat de 14 ori Copa America, deoarece Forlan a ratat din toate pozitiile, inclusiv cu poarta goala din sapte metri.

Insa in minutul 38 a iesit soarele si pe strada lui Forlan! Maximiliano Pereira i-a pasat lui Forlan in fata portii, iar acesta nu a mai ratat cu poarta goala, inscriind al 13-lea sau gol pentru Uruguay in 39 de meciuri.

Peste numai 3 minute a venit si replica Venezuelei. Gazdele au egalat prin o lovitura libera de la 24 de metri executata de Arango si deviata in poarta de un fundas uruguayan.

Mijlocasul Pablo Garcia a readus Uruguayul in avantaj in minutul 65 cu un sut de la 25 de metri. Cu trei minute inainte de final, Rodriguez a majorat diferenta dupa ce a primit o pasa de la Forlan, iar acelasi Forlan a stabilit scorul final in prelungirile partidei dupa ce a recuperat un balon.

In semifinale, Uruguay va intalni Brazilia, care de asemenea a facut show cu Chile, umilindu-i cu 6-1.

Brazilia a transat repede soarata partidei, inscriind trei goluri in numai 13 minute. Juan a deschis balul, inscriind in minutul 15 cu o lovitura de cap, pentru ca Julio Baptista si Robinho sa majoreze diferenta peste numai cateva minute.

Mark Gonzalez a avut cea mai buna ocazie de gol pentru chilieni in prima repriza, insa sutul sau a lovit bara transfersala a portii lui Doni, iar la pauza s-a intrat cu un neverosimil 3-0 pentru brazilieni.

In partea secunda, Robinho a ajuns la al 6-lea sau gol la Copa America, dupa ce a fructificat centrarea lui Gilberto, iar mijlocasul Josue a marcat primul sau gol pentru reprezentativa Braziliei in minutul 69.

Ca o alinare, chilienii au inscris si ei un gol, in mintul 76, cand Humberto Suazo l-a driblat spectaculos pe Gilberto si a inscris. Vagner Love a stabilit scorul final in minutul 86, dupa o combinatie de efect cu jucatorul de la Sahtior Donetsk, Elano.