UTA a învins Luceafărul Lotus cu 1-0

CIHEI – Două echipe formate din foarte mulţi jucători tineri s-au întâlnit vineri într-un joc de verificare.

UTA a aliniat o echipă din care au lipsit titularii obişnuiţi, care au plecat de joi la Arad împreună cu antrenorul Marin Barbu. Secundul Roland Nagy a început cu Bordea – Turcuş, Pascariu, Joarză, Gornic – Polgar, Brânduşe, L. Todea, Melinte – Furdean, Verişan (’41 Goldiş). Desfăşurat pe un teren îngheţat, meciul a avut un ritm bun, jucătorii ambelor formaţii angajându-se la efort. Fazele de poartă au cam lipsit, iar prima situaţie de gol a aparţinut gazdelor, Şuteu şutând de la 14 metri puţin pe lângă. Arădenii au fost mai periculoşi doar prin şuturile din afara careului ale lui Todea (’29 şi ’39). În minutul 49, Cipău a executat bine o lovitură liberă de la 22 de metri, însă Bordea a scos de sub transversală. Cu patru minute înainte de finalul celor 80 de minute, Goldiş a profitat de o nesincronizare a apărării bihorene şi a înscris (scor 0-1).

Antrenorul Lucian Ciocan şi directorul tehnic au început jocul cu: Goia – C. Pop, Cr. Ardelean, Iova, Jude – Buştea, Filip, Ov. Ghilea, Cipău – Şuteu, Ţârlea. Au mai intrat: Câmpan – Fl. Bud, Briciu, Cuc, Ember, Grosu, Budău şi Pup.

Aflată în cantonament la Hotel Poieniţa, Luceafărul Lotus va întâlni miercuri Unirea Sânnicolau Mare, iar vineri CF Bihorul Beiuş.