UTA a invins Luceafarul

După trei înfrângeri anul trecut, „bătrâna doamnă” şi-a luat revanşa.

Luceafărul Felix a suferit prima înfrângere din jocurile de pregătire. Cei drept în faţa celui mai important adversar întâlnit în această perioadă, UTA Arad, la primul joc disputat pe iarbă de bihoreni.

UTA s-a impus cu scorul de 1-0 (1-0) prin golul marcat de fundaşul Pocuca în minutul 9, după o fază la care balonul a circulat pe traseul Purece-Al.Miron-Neagu. Gazdele mai puteau înscrie în minutul 32, când portarul Miron s-a evidenţiat la şuturile consecutive ale lui Pascariu şi Al. Miron. După pauză, Luceafărul a fost echipa mai bună, dar Roşu ’53 şi Neaga ’62 au trecut pe lângă golul egalării.

Tot ieri, restul jucătorilor de la UTA au pierdut cu 1-2 cu Millenium Giarmata. N-au jucat deloc Mara şi Gligor din cauza problemelor medicalte.

Au evoluat echipele

UTA: Smaranda – Calvin, Pascariu, Pocuca, Neagu – Purece, Ignea, Hidişan, Nădăban (’77 Sitoe) – C. Bucur, Al. Miron (’62 Capătă). Antrenor: Roland Nagy

Luceafărul: B. Miron (’60 Samoilă) – Mihuţ, Letan, D. Mureşan, A. Achim – Konyeha (’46 C. Roşu), Lupuţ (’80 Svarczkopf), Bundea (’72 Codoban) – Ianc (’77 D. Muntean), T. Moldovan (’73 Gh. Popescu), Fl. Neaga (’72 Blănaru). Antrenor: Leo Grozavu.