UTA şi FC Bihor s-au anihilat

9Comentarii
Arădenii au făcut baraj în faţa lui Bucur
Arădenii şi bihorenii s-au luptat aprig, însă nu au reuşit să modifice tabela de marcaj.

Fotbaliştii orădeni dau semne să fi depăşit „complexul Bolojan” şi au reuşit să obţină un punct în fieful „bătrânei doamne”, un derby al vestului care a fost afectat de căldura excesivă de la ora jocului. Pe fondul unui joc echilibrat a fost 0-0, dar ambele echipe au irosit câteva oportunităţi de a înscrie. UTA a preferat un joc cu mingi lungi pe cele două vârfuri, care au fost pradă uşoară pentru experimentaţii fundaşi bihoreni, în timp ce FC Bihor a avut o bună organizare în teren şi a mizat pe o eventuală contră. Nădăban a creat primele emoţii la poarta bihoreană, însă fundaşii au reuşit să rezolve situaţia (4). Filip (’14) şi Bucur (’16) şi-au încercat tirul, cu şuturi de la distanţă, dar au greşit ţinta şi Bălgrădean a scăpat cu faţa curată. La mijlocul reprizei, Ţucudean l-a fentat pe Tânc, şi a şutat de la şapte metri, Pascal reuşind să prindă balonul. Golgeterul arădenilor, Batin a ieşit la rampă pe finalul reprizei. În minutul 40 l-a pus la încercare pe Pascal, dar portarul orădean nu s-a lăsat mai prejos şi a a parat cu un plonjon spectaculos. După patru minute, Batin a pătruns în careu şi Muscă a reuşit să-l blocheze salvator. Batin a rămas protagonist şi în debutul părţii a doua, când a şutat din unghi şi mingea a „mângâiat” bara transversală (53).

Angajament

Până la final, UTA nu a mai reuşit să creeze panică în careul oaspeţilor, care, în schimb, puteau da lovitura cu zece minute înainte de final: Sorin Ban a centrat şi Opriceană a lovit mingea cu capul, de la şase metri, însă pe traiectorie s-a aflat portarul Bălgrădean. A rezultat o remiză care poate să mai crească moralul orădenilor în perspectiva unui alt derby de tradiţie, cel de sâmbătă cu Universitatea Cluj.

La conferinţa de presă, antrenorul gazdelor, Roland Nagy a invocat lipsa norocului. „Aşa cum am spus şi înaintea jocului, am întâlnit o echipă dârză, cu pretenţii. Chiar dacă ei invocă tot felul de probleme, FC Bihor e o echipă care poate şi vrea mult mai mult. Din punct de vedere calitativ nu a fost un meci plăcut spectatorilor, fiind mai mult un joc pe angajament. Cu toate astea, ne-am creat mai multe ocazii, dar nu am ştiut să profităm de ele. Categoric, ne-a lipsit şansa de la Baia Mare. Căldura a fost un adversar mare pentru toată lumea, dar nu acesta e motivul principal pentru această remiză”, a concluzionat Nagy.

„Rezultat echitabil”

De partea cealaltă Ioan Petcu, consideră rezultatul de egalitate ca fiind echitabil. „Ne-am propus trei puncte, aşa cum este firesc pentru orice echipă. După evoluţia echipelor din teren, consider că este un rezultat echitabil. A fost un meci echilibrat, de luptă, iar echipele au fost foarte disciplinate. Cu un pic de şansă puteam să câştigam meciul, deoarece am avut două ocazii clare de gol”, a spus Ioan Petcu.

Cei circa 30 de fani bihoreni care au asistat la joc au apreciat efortul făcut de fotbaliştii orădeni, scandând la final: „Aşa vă vrem mereu!”

Caseta tehnică

UT Arad – FC Bihor 0-0
Stadion Francisc Neumann. Teren bun. Spectatori: 1.000
UTA: Bălgrădean – Pascariu, Pocuca, Buican – Nădăban, V. Apostol (’77 Gâlcă), Fritea (’58 Chindriş), M. Roman – Drida – Batin, Ţucudean (’65 Pecarov). Director tehnic: Ionuţ Popa. Antrenor: Roland Nagy
FC Bihor: Pascal – Ţîrca, Muscă, Tânc, Kelemen – Opriceană, Filip, C. Bucur (’75 S. Ban), Floruţ – Lukacs (’90+2 Balla), Lupaşcu (’74 Fl. Pop). Antrenor: Ioan Petcu
Remarcaţii meciului: V. Apostol, Batin / Pascal, Muscă
Cartonaşe galbene: Pascariu ‘8, Apostol ’30, Roman ’50 / Filip ’12, Floruţ ’81
Arbitri: Claudiu Stefanuţi (Bistrita) – Dan Gabriel, Bogdan Gheorghioiu (ambii Timisoara)
Observatori FRF: Marian Salomir (Cluj-Napoca) şi Mircea Sârbu (Deva)