Valencia elimina Inter cu o bataie generala

Valencia a eliminat marti seara pe Inter din optimile de finala ale Ligii Campionilor, terminand pe Mestalla cu scorul de 0-0, dupa egalul din Italia, 2-2.

Spaniolii au jucat extrem de precaut in prima parte, pentru ca in repriza secunde sa se treaca la joc pe contre de ambele parti, cu multe faze de poarta si mare intesitate. Totul a culminat cu o bataie generala.

In prima repriza Valencia a incercat numai suturi din afara careului. Nu si-a creat alte tipuri de ocazii. Din opt suturi de la distanta, numai Baraja a fost o singura data aproape de gol. In rest numai executii ratate, semiratate sau fortate.

In schimb, Inter a presat mai mereu, in special prin Zlatan Ibrahimovici. Acesta a cazut in careu in minutul 4, dar nu s-a acordat penalty, decize corecta.

Italienii au mizat, de asemenea, la cornere, pe inaltimea si spiritul combativ al lui Materazzi, dar degeaba. Eroul finalei Cupei Mondiale nu a putut face mai nimic in afara de un cot bine aplicat si un duel aerian la care el s-a lovit mai rau.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut lui Inter. Un sut spre poarta gazdelor a fost oprit cu mana de un aparator al Valenciei, la cativa metri de buturile lui Canizares. Arbitrul a considerat gest neintentionat si nu a acordat 11 metri. Hentul a fost, insa, clar. Daca mingea nu ar fi fost atinsa cu mana, probabil ar fi fost gol.

Repriza a doua a aratat o echipa a Valenciei mai incisiva. Ayala a reluat cu capul, peste poarta, in primele minute ale partii secunde, un gen de actiune pe care in primele 45 de minute nu am vazut-o din partea spaniolilor.

Nici Inter nu a stat mai prejos, un sut in plasa laterala al lui Stancovic dand emotii spectatorilor de pe Mestalla. A urmat o actiune a lui Morientes, care a ratat de putin sa devieze o minge in plasa si, tot el, cateva zeci de secunde mai tarziu, a sutat frumos de la distanta, exact in bratele lui Cesar.

Inter a fost oprita dintr-o buna actiune de atac, in minutul 57. O lansare a lui Crespo a fost considerata offside, dar la reluarea tv s-a observat ca pozitia jucatorului era regulamentara. O a doua faza pe care Inter o poate contesta, dupa cea a hentului in careu.

Stancovic a trecut pe langa gol in minutul 70. O minge bine centrata in careu a trecut putin peste capul jucatorului de la Inter. Canizares era in planul secund si nu ar mai fi putut face nimic. A fost numai o prefata a unei ocazii imense pentru Inter. Canizares a respins de pe linia portii o minge pe care scria gol, cateve minute mai tarziu.

Ultimul sfert de ora a fost de foc. Valencia a pierdut sapte vieti din cele noua pe care le-a avut la inceputul meciului. Suturi blocate in ultimul moment, iesiri la offside, parade ale lui Canizares au tinut poarta spaniolilor fara gol.

Valencia a avut o tresarire in minutul 85, cand un sut trimis la capatul unui contraatac i-a dat de furca lui Cesar. Acesta nu a putut prinde mingea, a respins in fata, dar nici un adversar nu se afla in careu pentru a profita.

Moretti a avut golul in picior cateva zeci de secunde mai tarziu. A scapat singur cu Cesar, dar a decis sa paseze in lateral, iar atacul a fost oprit. Marchena putea marca in minutul 90, dar sutul sau a trecut putin pe langa bara, o executie de forta de la 20 de metri.

In minutul trei de prelungiri, Materazzi a avut o intrare criminala la Ayala, un umar din saritura. Desi a cazut mai rau, dur, Materazzi s-a ridicat. Aceasta a fost ultima scena a partidei, cea care a generat o bataie imediat dupa fluierul de final. Jucatorii si bancile de rezerva, inclusiv oficiali, au intrat pe teren si s-au batut la scena deschisa. Pumni, picioare, jucatori prinsi de gat si asa mai departe, scene urate dupa un meci extrem de frumos si plin de tensiune.

Poate Inter merita un gol, dar si Valencia a dat tot ce a putut mai bun. Ocazii mari de ambele parti, o singura echipa calificata: Valencia.