Valencia smulge un egal pretios lui Inter

Inter a avut de tras contra Valenciei si a terminat numal la egalitate, 2-2, miercuri seara in optimile de finala ale Ligii Campionilor. A fost un meci echilibrat, in care spaniolii au alergat pana la final pentru egalare.

Partida a inceput bine pentru Inter. Italienii au deschis scorul la nici o jumatate de ora dupa fluierul de start. A fost un gol contoverst al lui Cambiasso, acesta parand ca a inscris reactivandu-si pozitia de offside. Caniazres a respins in fata, Cambiasso s-a aflat la locul potrivit si a trimis in plasa, insa corectitudinea golului ramane de discutat.

Valencia a reusit egalarea abia in repriza a doua, in minutul 64. A fost o lovitura libera superb executata de David Villa. Un sut pe langa zid, cu efect, oprit direct in plasa, fara sperante pentru Julio Cesar.

Maicon a adus pe Inter in avantaj la capatul unei actiuni personale in care a pus apararea spaniolilor pe bigudiuri si l-a executat sec pe Canizares.

Valencia a fost aproape de 2-2 in ultimele zece minute de joc. O lovitura de cap a lui Ayala a fost aproape sa se duca in poarta, dar apararea lui Inter a respins din apropierea liniei portii.

Egalarea a venit in cele din urma pentur Valencia. David Silva a marcat reluand in plasa un corner executat de Villa si respins imprecis de italieni la marginea careului.

Un rezultat de egalitate extrem de important pentru Valencia, in timp ce Inter nu poate avea decat ganduri negre legate de returul din Spania.