Vasluiul invinge Steaua in premiera

Steaua a fost ingenuncheata duminica la Vaslui, 1-0, intr-un meci plin de faulturi. Este prima victorie a moldovenilor in fata Stelei. Thereau a fost eliminat in minutul 10 pentru ca a scuipat un adversar, iar Nesu a trecut pe langa rosu doar din mila arbitrului.

Dupa victoria, 4-0, din ultima etapa a campionatului trecut, Steaua nu a fost asteptata cu paine si sare la Vaslui, gazdele sapand transee in propria jumatate pentru a-i bloca pe Radoi & co. Tocmai cand Gigi Becali ‘descaleca’ din elicopter, centralul Sebastian Coltescu l-a eliminat aparent din senin pe francezul Thereau, mai tarziu aflandu-se ca ataantul stelist si-a scuipat un adversar, o faza povestita centralului de catre Viorel Hizo, tehnicianul gazdelor.

Un moment care pana la urma s-a dovedit decisiv in economia partidei, intreg sistemul de joc al Stelei fiind dat peste cap. Elevii lui Cosmin Olaroiu au continuat sa atace in pofida omului in minus, dar au intrat in capcana jocului agresiv, impusa de ‘razesii’ lui Porumboiu in total 11 jucatori fiind avertizati cu galben.

Prima ocazie de gol a meciului le-a partinut gazdelor si a venit ca urmare a unei lovituri libere executate de Bogdan Panait, cel refuzat de Steaua in iarna si trimis inapoi la Vaslui, Andrey a fost la post si a respins acrobatic in corner.

Pana la pauza s-au inregistrat alte cateva faulturi peste liita regulamentului, Nesu fiind iertat in doua randuri de Coltescu, in urma unor kamikaze. Dupa pauza s-a jucat dupa aceleasi coordonate, cu multe faulturi, fragmentari si fotbal putin, Saban inlocuindu-l in cele din urma pe Nesu (48), in timp ce la gazde tanarul Neagu i-a luat locul lui Bukvic.

Steaua a presat mai mult si a ratat doua bune ocazii in minutele 67 si 69, prin Badea si Paraschiv. Mai intai a centrat Nicolita in careu, reluarea cu capul a lui Badea fiind deviata in corner de Panait, pentru ca peste alte doua minute Paraschiv sa traga in Haisan, dintr-o pozitie ideala, liber la linia careului de 16 metri.

Cu 12 minute inainte de final Neagu a marcat unicul gol al meciului, reluand din voleu de la marginea careului mic, cu largul concurs al lui Stelian Stancu. Steaua a incercat sa obtina golul egalizator, atacurile haotice ale elevilor lui Cosmin Olaroiu neproducand nicio modificare a tabelei pana la final.