Verdictul se dă în ultima etapă

23Comentarii
ORADEA – FC Bihor a câştigat trei puncte importante în faţa unei echipe relaxate, iar duelul la distanţă pentru evitarea retrogradării cu Building Vânju Mare se va tranşa în ultima etapă. Oradea a reuşit o primă repriză extrem de eficientă, fructificând trei din cele cinci ocazii de gol avute.

La prima acţiune mai închegată de atac, Achim a centrat la limita careului de şase metri de unde R. Radu a reluat în plasă (7). Mai determinat ca niciodată, atacantul orădean a irosit o ocazie imensă în minutul 16, când a scăpat spre poartă, l-a depăşit pe Unchiaş, dar în momentul şutului Marincean i-a suflat mingea.

Pe contraatac, Zăgrean a şutat de la opt metri la colţul scurt şi Lipitor a reuşit să prindă mingea (26). Nu au înscris oaspeţii, au făcut-o gazdele, care au exploatat jocul falimentar la ofsaid al fundaşilor adverşi. În minutul 23, Lukacs a plecat de la limita ofsaidului, l-a întors pe Mărincean, şi de la 14 metri a şutat puternic sub transversală (2-0). G. Grozav (31) respectiv Totoroaţă (40) au ratat din situaţii bune, iar repriza s-a încheiat cu cursa lui R. Radu, care a dejucat jocul la ofsaid al oaspeţilor, şi de la opt metri a şutat pe sub Unchiaş (3-0). Diferenţa s-a redus imediat după pauză când Dâlbea a prins un şut sănătos de la 25 de metri.

Speriaţi de o eventuală revenire a echipei din Alba Iulia, jucătorii orădeni au făcut pasul înapoi. Dominarea teritorială a oaspeţilor nu a avut efecte pe tabelă, care mai putea fi modificată o dată în minutul 72, când Lukacs l-a driblat pe Cazan şi a şutat de la opt metri în Unchiaş.

Victorie facilă şi fără emoţii pentru FC Bihor Oradea, care mai are nevoie de încă trei puncte la Lugoj pentru a rămâne în Liga a II-a.

FC Bihor – Unirea Alba Iulia 3-1 (3-0)

Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 1.500

Au marcat: R. Radu ’7 şi 43, Lukacs ’23 / Dâlbea ’46

FC Bihor: Lipitor – Totoroaţă, Muscă, Gongolea, Ţârcă – Foro, Predică (’83 M. Siminic), Pocian, Achim – R. Radu (’64 Szeleş), Lukacs (’81 Andor). Antrenor: Florin Farcaş

Unirea: Unchiaş – Oroian (’73 Oara), Mărincean (’66 Goia), I. Cazan, Kelemen – Semeniuc (’81 Ad. Voiculeţ), Dâlbea, Ghiorma, D. Tătar – G. Grozav, Zăgrean. Antrenor: Adrian Bicheşi

Remarcaţii meciului: R. Radu, Lukacs / –

Cartonaşe galbene: R. Radu ’42 / Ghiorma ’36, Mărincean ’38

Arbitri: Mugurel Vădan – Ispas Cojocaru (ambii din Bucureşti), Costin Florescu (Huedin). Observator FRF: Ştefan Silaghi (Satu Mare)

FAZELE MECIULUI

Minutul 5: şut Pocian de la 30 de metri, Unchiaş a reţinut fără proleme

Minutul 7 (1-0): Achim a centrat la limita careului de şase metri şi R.R adu a trimis în plasă

Minutul 9: lovitură liberă de la 28 de metri executată de Cazan, direct pe poartă, Lipitor a prins

Minutul 16: Radu a scăpat spre poarta adversă, a trecut şi de Unchiaş, dar când se pregătea să trimită în poarta goală a apărut Marincean care a trimis în corner

Mintutul 22: Zăgrean a şutat de la opt metri, poziţie laterală, la colţul scurt, Lipitor a reţinut mingea

Minutul 23 (2-0): Lukacs a scăpat de la limita ofsaidului, l-a driblat uşor pe Mărincean şi de la 14 metri a şutat puternic sub transversală

Minutul 31: Tătar a pasat pentru G. Grozav care a şutat de la 14 metri la colţul lung, mingea a trecut pe lângă

Minutul 40: Totoroaţă a scăpat pe partea dreaptă, a intrat în careu, dar a şutat pe lângă

Minutul 43 (3-0): Radu a dejucat jocul la ofsaid al oaspeţilor, a scăpat spre poartă şi, de la opt metri, a trimis pe sub Unchiaş

Minutul 46 (3-1): şut puternic Dâlbea de la 25 de metri, lângă bară

Minutul 53: Ghiorma a şutat cu exteriorul de la 16 metri şi Lipitor a boxat mingea

Minutul 72: Lukacs l-a driblat pe Cazan, iar de la şapte metri a şutat în Unchiaş

DECLARAŢII

Adrian Bicheşi (antrenor Unirea Alba Iulia). „A fost greu să-i motivăm pe jucători pe acest final de campionat, mai ales la un meci în deplasare. Aerul de vacanţă s-a simţit în jocul nostru, suntem liniştiţi, fără griji. Asta e tot ce am putut să arătăm în jocul de astăzi. Jocul la ofsaid al nostru a fost falimentar, deşi nu le-am cerut fundaşilor să joace aşa. Poate un antrenor mai experimentat ar fi scos mai mult de la acest meci”

Florin Farcaş (antrenor FC Bihor): „Suntem bucuroşi că am învins. Am spus şi înainte că Alba Iulia va fi o echipă mai deconectată, pentru că ei nu mai au presiunea rezultatelor. Dar şi aşa jocul a fost destul de echilibrat. Am avut noroc că am înscris repede şi, faţă de alte jocuri, am reuşit să frutificăm ocaziile create. În repriza a doua, mai ales că am primit gol repede, am încercat să ne conservăm avantajul, pentru că pe noi ne-au interesat cele trei puncte, nu spectacolul”, a explicat Farcaş.

Iacob, în afara lotului

Accidentat la genunchi, Robert Iacob nu a mai fost trecut pe foaia de joc. „Am încercat înainte de meci să alerg, dar nu am reuşit pentru că durerile erau prea mari. În aceste condiţii am decis împreună cu antrenorul că nu are rost să forţez, să risc ca accidentarea să se agraveze. Bine că băieţii au câştigat. Mai avem un meci foarte important la Lugoj, unde trebuie să învingem neaparat”, a declarat Iacob, golgeterul echipei cu zece goluri.

Revedere Rotaru-Vâtcă

Foşti colegi la FC Bihor în urmă cu patru ani, portarii Gabi Rotaru şi Cosmin Vâtcă s-au revăzut la Oradea. „A spus că se bucură pentru mine că voi semna cu Steaua şi mi-a urat multă baftă”, a dezvăluit Vâtcă, care încă nu a semnat contractul cu echipa antrenată de Olăroiu.

În tribună au mai fost şi alţi foşti fotbalişti orădeni, Ramses Gado (Oţelul Galaţi) şi Ciprian Dianu (Zalaegerszeg), ultimul fiind sunat în timpul meciului de Keşeru din Malta pentru a afla scorul de la Oradea.