Victoria care ne ţine-n viaţă

CARACAL – CSM D&C a obţinut ieri un succes important în deplasarea cu Romvag Caracal, care poate conta mult în aspra bătălie pentru evitarea retrogradării.

Este un succes logic şi aşteptat, dar care dovedeşte faptul că handbaliştii orădeni n-au cedat lupta şi mai cred în şansele de menţinere în Liga Naţională. Partida s-a încheiat cu scorul de 29-37 (15-16)
Meciul de la Caracal a fost dominat cu destulă autoritate de elevii antrenorului Adrian Rus. Primele minute au fost echilibrate, după care oaspeţii au trecut la conducere, dar fără a se putea distanţa pe tabela de marcaj. Romvag a condus pentru ultima oară în minutul 14, scor 8-7, apoi orădenii au înscris patru goluri consecutive, scor 8-11. CSM D&C şi-a păstrat iniţiativa, scoruri 10-12, 12-14, prima repriză încheindu-se cu avantaj minim pentru oaspeţi, scor 15-16.
Desprindere după pauză
Pauza a fost de bun augur pentru CSM D&C, care a avut câteva minute faste în debutul părţii secunde, înscriind cinci goluri consecutive, scor 15-21. Gazdele n-au mai putut recupera diferenţa, orădenii menţinându-se la cârma partidei. Avantajul lor a crescut până la opt goluri, scor 20-28, păstrându-se până la finalul întâlnirii, scor 29-37. Este un succes concludent, dătător de speranţa pentru etapele care vor urma. Runda viitoare, CSM D&C va primi pe teren propriu vizita formaţiei UCM Reşiţa. Meciul va avea loc miercuri, cu începere de la ora 17, la Arena „Antonio Alexe”. Partida a fost devansată deoarece reşiţenii dispută în weekend manşa secundă a întâlnirii din sferturile de finală ale Cupei Challenge, cu Arkatron Minsk. În tur, UCM Reşiţa, deţinătoarea en titre a trofeului, a câştiogat la Minsk cu 31-29.

Romvag Caracal – CSM D&C Oradea 29-37 (15-16)
Romvag: Moraru, Stârparu – portari; Florea 11, Stângă 3, Ruseanu 1, Fojică 1, Gavrilă 5, Cercelaru 2, Pavel 1, Alesu 5. Antrenor: Sebastian Dobeanu
CSM D&C: Leu, Dojcinovic – portari; Simeria 1, Liberţ 2, Nedelcu 6, Munea 2, Cârstoaia 6, Steriu 3, Sukurovic 5, Dobardjev 3, Nemenco 8, Taşcă 1, Alexandru, Mateaş. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Adrian Barbu, Sorin Nica (Piteşti)