Victorie amicala pentru Danzio Timisoara in Serbia

De M. Hoster
Danzio Timisoara a invins echipa ZKK Vrbas cu 60 - 63
Aflată într-o scurtă pauză competiţională, baschetbalistele de la Danzio Timişoara s-au deplasat în Serbia pentru un meci amical, împotriva echipei din Vrbas. Victoria finală a fost a timişorencelor, acestea au învins cu 60 – 63.

BCM Danzio Timişoara a susținut duminică o partidă amicală în Serbia, la Vrbas. După ce au fost conduse la pauză cu 15 puncte, baschetbalistele au revenit în partea secundă și au reușit să câștige. La finalul partidei scorul dintre ZKK Vrbas şi BCM Danzio Timișoara a fost 60-63, pe sferturi 19-12, 18-10, 12-27 și 11-14.

Biljana Pesovic a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete, cu 18 puncte. Adina Stoiedin și-a trecut în cont 13 puncte, iar Tiffany Brown și Sonja Maric, câte 10. Au mai marcat Andra Haas – 8 puncte, Marta Fodor și Christina Zidaru, câte 2.

Danzio e în aceste zile într-o scurtă pauză competiţională. În acest sfârșit de săptămână s-a disputat prima etapă din returul Ligii Naționale, dar echipa timişoreană nu a avut programat nici un meci pentru că Târgu Secuiesc s-a retras înainte de începerea campionatului. Astfel, echipa va juca prima partidă din retur acasă, cu SCM Craiova, pe 19 ianuarie.