Victorie categorică la Baia Mare

BAIA MARE – CSM Oradea a obţinut o victorie lejeră în deplasarea de la Baia Mare, învingând fără probleme, aşa cum era de aşteptat de altfel, formaţia secundă a clubului Minaur.

Handbaliştii orădeni s-au detaşat încă din prima repriză, desprinzându-se decisiv pe tabela de marcaj. Antrenorul Adrian Rus a folosit în această parte a jocului titularii de bază, mai puţin portarul Borodi şi conducătorul de joc Liberţ, care nu au făcut deplasarea, fiind accidentaţi.
În repriza secundă, Adrian Rus a trimis în teren, în ultimele douăzeci de minute, jucătorii de rezervă, de care s-a declarat însă profund nemulţumit: „Sunt supărat pe jucătorii de rezervă, care nu joacă un meci întreg, dar care ar trebui să fie mereu pregătiţi să dea totul pentru echipă. În prima repriză am jucat bine, cu titularii în teren, dar în ultimele douăzeci de minute, când i-am introdus pe cei care nu fac parte din şaptele de bază, situaţia s-a schimbat, şi nu în bine. Ei nu au jucat cu determinare, dând dovadă de o apatie şi o lipsă de motivaţie, fapt care m-a nemulţumit profund. Mă refer la jucătorii Vlăduţ, Telehuz, Oşvat, Steriu, Halmágyi şi chiar Albu. Mai mult, Halmágyi parcă a jucat singur în ultimele minute, aruncând la poartă din orice poziţie, fără să ţină seama de indicaţiile tactice primite. În aceste condiţii, gazdele au redus din diferenţă spre final. După ce am condus cu 29-21, s-a ajuns la 29-25”, a afirmat antrenorul CSM Oradea.
Etapa viitoare, CSM Oradea va juca pe teren propriu cu Unio Satu Mare.
HC Minaur II Baia Mare – CSM Oradea 25-29 (10-17)
Sala Sporturilor „Dacia”
HC Minaur II: Irimuş, Cioroiu – Marcu 6, Bondar 1, I. Ghiurcănaş 5, Bancoş 1, Boescu 6, R. Ghiurcănaş 1, Nichita 5. Antrenor: Ionuţ Marta
CSM Oradea: Leu, Vlăduţ – Simeria 6, Munea 2, Nedelcu 3, Câtu 3, Mateaş 4, Albu 3, Steriu, Alexandru 4, Oşvat 1, Telehuz, Halmagyi 3. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Dacian Chiriac, Daniel Vlasa (ambii din Bistriţa).