Victorie clară, dar joc neconcludent

3Comentarii
ORADEA – CSM Oradea a înregistrat un succes la nouă goluri diferenţă, fapt care sugerează o superioritate fără dubii a echipei gazdă. Handbaliştii orădeni au câştigat cu 39-30, însă n-au convins decât în ultimul sfert de oră.

Chiar dacă orădenii dominat meciul pe tot parcursul său, jocul lor a lăsat de dorit timp de trei sferturi de oră, detaşarea venind abia în ultimele 15 minute ale partidei. Debutul meciului a fost echilibrat. CSM a condus cu 2-0, dar oaspeţii au egalat, după care gazdele au luat avans de trei-patru goluri pe tabela de marcaj, scoruri 5-2, 7-3, 9-6, 14-10. Diferenţa s-a menţinut până la pauză, scor 17-13. Orădenii au jucat destul de neglijent în faza de apărare, fapt care i-a împiedicat să se detaşeze decisiv, sebeşenii reuşind să menţină scorul relativ strâns.

Detaşare spre final

Repriza secundă a început cu acelaşi aspect al jocului. Gazdele şi-a mărit avantajul la cinci goluri, scoruri 18-13, 19-14, dar au urmat momente de neatenţie şi lejeritate în joc, CSM Sebeş apropiindu.se imediat la numai două goluri, scoruri 20-18 (’38), 22-20 (’40), 25-23 (’43). Antrenorul Adrian Rus a solicitat un time-out, muştruluindu-şi serios elevii.

A urmat apoi o perioadă fastă pentru orădeni, care au marcat cinci goluri consecutive, scorul devenind 30-23 (’49). Apărându-se mai exact, gazdele şi-au mărit şi mai mult avantajul, care a crescut până la 11 goluri, scor 39-28 (’58). Până la final, oaspeţii au înscris de două ori, partida încheindu-se cu scorul de 39-30.

Jocul orădenilor a avut de suferit probabil din cauza absenţei a doi titulari de bază, Iulian Alexandru şi Narcis Câtu, ambii accidentaţi. Căpitanul echipei, Cosmin Liberţ, a jucat şi el sporadic, fiind incomplet refăcut. S-au remarcat Simeria, golgeterul meciului, cu 10 goluri marcate, şi Telehuz, autor a opt goluri.

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 250
CSM Oradea – CSM Sebeş 39-30 (17-13)
CSM Oradea: Borodi, Leu – portari; Simeria 10, Telehuz 8, Mateaş 6, Nedelcu 5 (4 din 7 m), Munea 3, Albu 3, Liberţ 2, Steriu 2, Alexandru, Iştoc, Halmágyi, Oşvat. Antrenor: Adrian Rus
CSM Sebeş: Moga, Mendrea – portari; Ţone 9 (7 din 7 m), David 8, Cunţan 5, Dăcilă 4, Gâscă 2, Macarie 1, Morariu 1, Popescu, Filip, Borbely. Antrenor: Alex Weber
Arbitri: Alexandru Bodiu, Ioan Barbu (ambii din Cluj-Napoca)
Lovituri de la 7 m: 5-8. Transformate: 4-7
Eliminări de 2′: 5-1