Victorie clară pentru FC Bihor

ORADEA - FC Bihor a obţinut o victorie concludentă în partida amicală disputată ieri pe Stadionul Municipal, în faţa Luceafărului, care va evolua din sezonul viitor în liga a IV-a.

. Antrenorul Gheorghe Silaghi a trimis în teren cea mai bună formulă de echipe de care dispune în momentul de faţă, în vreme ce omologul său Florin Farcaş a aliniat o echipă cu o medie de vârstă extrem de scăzută, după ce a pierdut în această vară 12 jucători.
FC Bihor a deschis scorul după două minute, cornerul executat de Bucur fiind respins de portarul Goia în Ovidiu Ghilea de unde a poposit în plasă. Roş-albaştrii şi-au dublat avantajul prin Lukacs (’22), atacantul bihorean reluând în plasă de la 3-4 metri o centrare ideală venită de la Opriceană. Rolurile s-au inversat trei minute mai târziu. Lukacs l-a depăşit pe portarul Goia, a trimis în faţa porţii, de unde Opriceană a marcat în ciuda opoziţiei lui Iova. La doar un minut distanţă, Opriceană a fost înlocuit de tehnicianul Gheorghe Silaghi, mijlocaşul bihorean acuzând o accidentare. Scorul pauzei a fost 4-0, după ce Ayza (’34) a punctat de la 16 metri, fotbalistul brazilian trimiţând în plasă pe lângă Goia.
Jocul s-a mai echilibrat a doua repriză şi după ce Ember şi Filip au ratat două ocazii, Luceafărul a redus din handicap prin Cuc (’75), acesta reluând în plasă cu călcâiul centrarea venită de la Buştea. Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Ayza (’84) care a marcat printr-un şut de la 18 metri.

Antrenori mulţumiţi

La final antrenorul FC Bihor, Gheorghe Silaghi s-a arătat mulţumit de jocul practicat de fotbaliştii săi. „Sunt mulţumit în mare parte de joc. Ne aflăm într-o perioadă în care încercăm să ne facem relaţiile de joc. Încă greşim destul de mult, dar sper ca treptat acestea să dispară. Prioritatea ar fi ca toţi jucătorii să fie valizi, în caz contrar vom avea mari probleme” a precizat Silaghi. Chiar dacă echipa sa a pierdut cu 5-1, tehnicianul Luceafărului, Florin Fărcaş s-a declarat satisfăcut de prestaţia elevilor săi. „Echipa noastră vine după zece zile de acumulări, iar acesta s-a văzut fiind lipsiţi de prospeţime. Avem o echipă tânără cu o medie de vârstă extrem de scăzută, care a avut şi un pic de trac dar una peste alta mă declar mulţumit de jocul practicat de fotbaliştii noştri” a afirmat Farcaş.

Stadionul Municipal. Spectatori: circa 200

FC Bihor – Luceafărul 5-1 (4-0)

Au marcat: Ov. Ghilea ‘2 autogol, Lukacs 22, Opriceană ’25, Ayza ’34 şi ’84 / Cuc ’75

FC Bihor: Lipitor – Letan, Muscă, Ambruş, Cosma – Bucur, Mihu, Mândru – Opriceană, Lukacs, Ayza. Au mai intrat: A. Achim, Lorincz, Ţârcă, Săndulescu, Novak, Voicu Florea. Antrenor: Gheorghe Silaghi

Luceafărul: Goia – Jude, Iova, Filip, Morar – Briciu, Ghilea, Silaghi, Grosu – Ember, Monenciu. Au mai intrat: Buştea, Scurtu, Zima, Tihof, Jurge, Cosmin Pop, Găvruţa, Gavriş, Moisa, Pup, Cuc, Todincă. Antrenor: Florin Fărcaş

Arbitrii: Laurenţiu Danşa – Dorin Mudura, Cristian Bologan (Oradea)

Cartonaş roşu: – / Iova ’44