Victorie cu accente dramatice

6Comentarii
ORADEA – CSM Leonardo şi BCM Mureşul au oferit un spectacol de zile mari, într-un meci contând pentru etapa a XIX-a a Diviziei A de baschet masculin. CSM Leonardo a dominat partida timp de trei sferturi, capotând apoi în ultimul sfert şi fiind aproape de pierderea unei victorii pe care a meritat-o cu prisosinţă.  video

BCM Mureşul a venit la Oradea cu gânduri mari, cu moralul întărit de cele cinci succese consecutive înregistrate în tot atâtea etape din retur. Însoţită şi încurajată de o galerie mică, dar deosebit de activă, echipa oaspete viza o nouă victorie.
Avantaj net la pauză
Meciul a început în nota de dominare a orădenilor, care au intrat pe teren dornici să-şi impună jocul, aşa cum s-a întâmplat în toate partidele de acasă din retur, în care au învins detaşat Sibiul, Mediaşul şi Timişoara. Gazdele nu s-au lăsat deloc impresionate de cei patru jucători americani ai mureşenilor şi s-au detaşat rapid pe tabela de marcaj, scoruri 2-0 (‘1), 9-7 (‘4), 18-9 (‘7). Primul sfert s-a încheiat cu un avantaj destul de consistent pentru orădeni, scor 24-12. Cel de-al doilea sfert a avut acelaşi aspect, CSM Leonardo continuându-şi jocul ferm în apărare, reuşind să anihileze în mare măsură randamentul celor doi coşgeteri ai primei divizii, McCullough şi Cooley, incomodaţi de agresivitatea din defensiva gazdelor. Orădenii au reuşit în primele două sferturi nu mai puţin de şase aruncări de trei puncte, spre deosebire de oaspeţi, care au avut un procentaj slab la aruncările de la distanţă. CSM Leonardo conducea cu 44-27 la pauză şi suporterii orădeni erau liniştiţi, gândindu-se la o nouă victorie detaşată a favoriţilor lor.
Ultim sfert de coşmar
Pauza n-a fost însă un sfetnic bun pentru gazde. Partida s-a echilibrat în cel de-al treilea sfert, mureşenii începând încet-încet „să-şi arate colţii”. Ei au mai redus din diferenţă, scoruri 44-34 (’23), 50-40 (’26), 57-47 (’28), dar Nicoară a reuşit două coşuri în minutul 30, scorul înaintea ultimului sfert fiind 63-47. Nimic nu anunţa prăbuşirea gazdelor din cel de-al patrulea sfert. Aflaţi la adăpostul celor 19 puncte avans, orădenii s-au relaxat prematur. Ei au ratat atac după atac, iar mureşenii au profitat din plin, apropiindu-se ameninţător, impulsionaţi de jocul pivotului Anderson, care a reuşit să înscrie nouă puncte consecutive. Scorul a devenit 63-60 (’35), gazdele având cinci minute fără nici un punct marcat. Maric a spart în sfârşit gheaţa, înscriind de la distanţă, scor 66-60. Oaspeţii au rămas în ultimele minute fără cei doi coşgeteri, Cooley şi McCullough, descalificaţi, dar Mureşul nu a cedat lupta, reuşind să egaleze, scor 66-66 (’38), trecând chiar în avantaj, scor 66-68 (’39). Gluma se îngroşa pentru gazde. Din fericire, orădenii au egalat prin MVP-ul meciului, Morris, şi au gestionat mai bine finalul de meci. Mureşul a ratat atacul la 68-68, după care Djordjic şi Morris au înscris câte o dată din aruncări libere, stabilind scorul final, 70-68.