Victorie, dar fără strălucire

ORADEA – Partida cu CSU Cuadripol se anunţa fără prea mari probleme pentru CSM Leonardo. Debutul meciului a confirmat aşteptările suporterilor orădeni, gazdele conducând cu 5-0 după două minute. CSM Leonardo şi-a adjudecat detaşat primul sfert, scor 30-17, mărindu-şi apoi avansul în cel de-al doilea.

Gazdele conduceau cu 51-35 la pauză şi orădenii erau „în grafic”, spectatorii gândindu-se la realizarea pragului de o sută de puncte.
Cădere după pauză
Pauza n-a fost însă un sfetnic deloc bun pentru echipa noastră. Elevii antrenorilor Kosa şi Veres s-au relaxat prematur în cel de-al treilea sfert, nereuşind să înscrie nici un punct timp de aproape şapte minute, spre stupefacţia suporterilor. CSU Cuadripol s-a apropiat periculos, scor 51-43 (’25), după care Morris a „spart gheaţa”, descătuşând echipa locală.

A fost o sincopă greu de explicat a gazdelor, în faţa unei echipe modeste, care n-a putut să profite de căderea orădenilor. Braşovenii au câştigat totuşi sfertul trei, scorul înaintea ultimei reprize fiind 62-50. Această perioadă de absenţă din joc ne-a reamintit de căderea din ultimul sfert al meciului cu Mureşul Târgu Mureş, când CSM Leonardo a înscris doar şapte puncte, riscând să piardă jocul.
Orădenii au iuţit din nou ritmul în sfertul al patrulea, aducând scorul la proporţii mai apropiate de diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

CSM Leonardo a câştigat finalmente cu 86-64, după un meci în care n-a convins prea mult. Etapa viitoare, orădenii vor juca în deplasare cu Dinamo.
„Să batem pe Dinamo”
Antrenorul CSM Leonardo, Kósa Zoltán, a explicat la conferinţa de presă că sincopa elevilor săi din sfertul al treilea s-a datorat relaxării premature, după avantajul luat la pauză.

„Am învins în primul din cele cinci meciuri pe care trebuie să le câştigăm în acest final de retur, pentru a mai putea să prindem turneul play-off. Nu mai avem voie să pierdem nici o partidă. Va fi foarte dificil, pentru că acum vom juca în deplasare cu Dinamo, acolo unde foarte puţine echipe pot câştiga. Vom încerca acest lucru”, a spus Kósa Zoltán.

La rândul său, antrenorul braşovean Dan Calancea a afirmat că echipa sa are în lot nu mai puţin de cinci juniori, şi acest lucru s-a văzut în evoluţiile din actualul campionat. „Absenţa unui conducător de joc experimentat ne-a împiedicat să obţinem un rezultat bun la Oradea. Victoria gazdelor a fost meritată”, a spus Dan Calancea.