Victorie, dar prestaţie modestă

ORADEA – CSM Leonardo nu a avut sâmbătă o misiune prea facilă în faţa celor de la CSM U Craiova, obţinând o victorie mult mai dificilă decât o sugerează scorul final. Adevărul este orădenii şi-au făcut singuri viaţa grea, evoluând, cu excepţia câtorva jucători, fără convingere şi fără dăruire.

Craiovenii au profitat de apatia gazdelor şi văzând că se pot apropia, au prins curaj tot mai mult, ajungând la un moment dat să pericliteze victoria orădenilor. Oaspeţii au sperat într-un rezultat bun, şi în pofida diferenţei de valoare faţă de gazde, au cedat greu, CSM Leonardo reuşind să se distanţeze abia în ultimul sfert.
Debut echilibrat
Debutul partidei a fost echilibrat. După ce oaspeţii au marcat primii, orădenii au trecut la conducere, având avantaje minime pe tabelă, scoruri 4-3 (‘3), 12-10 (‘8), 19-16 (‘9). Primul sfert s-a încheiat cu 26-19. Meciul a avut acelaşi aspect şi în sfertul secund, cu gazdele la timonă, scoruri 28-23 (’12), 37-29 (’15), 46-40 (’19). CSM Leonardo conducea la pauză cu 53-42, dar diferenţa nu era deloc liniştitoare. Craiovenii au revenit puternic în joc în sfertul trei, pe fondul aruncărilor de trei puncte reuşite de cei trei jucători sârbi, Lekic, Milosevic şi Nisavic. A fost cea mai slabă perioadă a orădenilor, iar echipa oaspete a izbutit să preia conducerea, scoruri 55-57 (’26), 55-60 (’27). Gluma părea să se îngroaşe, dar gazdele nu cedează, impulsionate de cel mai bun om de pe teren, Ben Bellucci.
Desprindere în final
CSM Leonardo egalează în minutul 28, scor 63-63 şi termină sfertul trei în avantaj, scor 69-66. Craiovenii se agaţă de fiecare minge la începutul sfertului patru, încercând să se menţină în joc, scoruri 73-66 (’31), 73-70 (’32). Rareş Apostol se supără pe coechipieri în minutul 32 şi părăseşte pur şi simplu terenul, orădenii fiind sancţionaţi cu greşeală tehnică. Oaspeţii menţin echilibrul până în minutul 34, scor 79-76, după care cedează treptat. Gazdele reuşesc în fine să se desprindă în ultimele cinci minute, pe fondul căderii oaspeţilor şi câştigă finalmente cu scorul de 100-84.
CSM Leonardo câştigă astfel disputa cu CSM U Craiova cu scorul general de 2-1 şi va juca în continuare pentru locurile 13-14, în compania formaţiei BC Târgovişte.