Victorie de palmares, cu un adversar modest

Romania a invins cu 2-0 Moldova, intr-un joc amical disputat miercuri dupa-amiaza la Bucuresti, tricolorii incalzindu-se mai greu in fata unui adversar de conjuctura. Dupa o prima repriza modesta, victoria a fost obtinuta pe final de meci, Mazilu (75) si Mutu (88) marcand golurile izbavitoare.

Spre surprinderea asistentei, Moldova a ratat prima ocazie a meciului prin Frunza, fostul golgeter de la Vaslui acesta sutand reluand periculos in bratele lui Coman.

La faza imediat urmatoare Mutu i-a dat emotii portarului moldovean Pascenco, sutand putin pe langa poarta, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

Cuplul de fundasi centrali Tamas-Ghionea s-a incalzit mai greu si in minutele 13 si 15, Bugaiev si Frunza ne-au dat din emotii, Daniel Coman intervenind in doi timpi la sutul primului. Laurentiu Rosu a ratat in minutul 20 cea mai mare ocazie a primei reprize a Romaniei, sutul sau fiind respins aproape de linia portii moldovene.

La cealalta poarta, Frunza l-a mai incercat o data pe Coman (27), dupa care s-a intrat la cabine intr-un cor timid de fluieraturi din tribune.

Victor Piturca i-a trimis in partea secunda in teren pe Lobont, Nicolita, Stefan, Goian, Cristea si Codrea si jocul Romaniei a crescut in viteza, tricolorii atacand in valuri.

In pofida numeroaselor incursiuni ale lui Nicolita, Mutu, Cocis sau Cristea, tabela a ramas nemodificat, prima mare ocazie a meciului venind abia in minutul 67, cand Mutu a sutat din 8-9 metri in portarul moldovean Calancea.

Deschiderea scorului s-a produs cu 15 minute inaintea finalului jocului, faza fiind una realizata exclusiv de jucatori din Liga 1. Nicolita a centrat de pe dreapta, Buga a fost blocat in fata portii, dar Mazilu a venit din spate si a impins balonul in poarta.

Oaspetii au incercat timid sa se apropie de poarta lui Lobont, dar cu doua minute inainte de final, Mutu a inscris al doilea gol pentru Romania, reluand cu capul din interiorul careului mic, centrarea lui Codrea de pe stanga.

Au evoluat echipele:

România: 1. Daniel Coman (12. Bogdan Lobonţ, 46) – 2. Cosmin Contra, 4. Gabriel Tamaş (22. Ştefan Radu, 46), 5. Sorin Ghionea (15. Dorin Goian, 46), 18. Petre Marin (3. Cristian Pulhac, 78) – 8. Ovidiu Petre (6. Paul Codrea, 46), 11. Laurenţiu Roşu (20. Adrian Cristea, 46) – 7. Florentin Petre (14. Bănel Nicoliţă, 46), 13. Răzvan Cociş (19. Mugurel Buga, 74), 10. Adrian Mutu (căpitan) – 9. Ciprian Marica (17. Ionuţ Mazilu, 63). Antrenor: Victor Piţurcă.

Republica Moldova: 1. Serghei Pascenco (căpitan; 12. Nicolai Calancea, 46) – 2. Victor Golovatenco, 3. Sergiu Lascencov, 5. Alexandru Epureanu, 4. Sergiu Namaşco – 8. Alexandru Găţcan, 7. Stanislav Ivanov, 6. Victor Comlionoc (14. Victor Berco, 66), 9. Igor Ţîgîrlaş (17. Simion Bulgaru, 58) – 11. Igor Bugaiov (16. Serghei Rogaciov, 46), 10. Viorel Frunză (15. Serghei Alexeev, 46). Antrenor: Igor Dobrovolski.