Victorie dificilă, dar meritată

ORADEA - Echipa orădeană a reuşit să obţină prima victorie din actualul campionat, învingând după un meci echilibrat formaţia U Poli Izometal Timişoara.

Oaspeţii au opus o rezistenţă dârză, reuşind adeseori să le pună probleme gazdelor. Orădenii şi-au dorit mult victoria, pentru care au luptat cu dăruire, dar jocul lor nu a fost unul strălucit.

Totul este bine însă când se termină cu bine.
Timişorenii au început mai bine meciul, având avantaj pe tabelă în primele minute, scoruri 0-1, 1-3. Gazdele au trecut pentru prima dată la conducere în minutul 10, scor 5-4, deţinând în continuare iniţiativa. CSM D&C a condus cu 7-5, 8-6, 12-9, 13-10 şi 15-12 la pauză, părând că se va detaşa fără probleme.
Din nefericire, orădenii au avut un debut slab şi în mitanul secund, încasând, în mod incredibil, patru goluri consecutive.

Scorul a devenit 15-16 (’35), Poli Izometal marcând cu multă uşurinţă, pe contraatac. Gazdele se trezesc din pumn şi trec din nou în avantaj, scor 17-16, prin golurile lui Mateaş şi Sas. Au urmat minute de joc echilibrat, în care ambele echipe s-au succedat la conducere, cu avantaje minime, scoruri 20-19 (’42), 21-20 (’44), 21-22 (’46), 23-24 (’49).

Final fericit

CSM D&C îşi strânge rândurile în ultimele zece minute, pe fondul unui joc mai atent în apărare şi mai inspirat în faza de atac. Mateaş readuce egalitatea pentru gazde, scor 24-24, după care orădenii trec în avantaj, scor 26-24 (’53), fără a mai ceda iniţiativa. În ultimul minut, la scorul de 27-25, oaspeţii ratează o lovitură de la 7 metri, risipindu-şi ultimele şanse. Mateaş închide apoi tabela la 28-25, consfinţind un succes meritat al gazdelor. Jucătorii orădeni au meritul de a fi gestionat bine finalul de meci, izbutind să-şi apropie victoria.
„Am jucat mai bine decât în prima etapă, la Târgu Jiu, reuşind să corectăm unele erori de joc. Eu nu sunt însă mulţumit de prestaţia echipei, chiar dacă am câştigat. Mai avem mult de muncit. Este bine că am obţinut prima victorie, fapt care ne permite să ne pregătim în continuare în linişte. Sperăm să jucăm bine, să câştigăm şi să aducem cât mai mulţi suporteri la meciurile noastre”, a afirmat după încheierea partidei antrenorul Adrian Rus. „A fost un meci dificil, Timişoara fiind o echipă incomodă. Ne bucurăm că am reuşit să câştigăm partida de azi (sâmbătă, n.r.)”, a completat jucătorul Georgian Nedelcu, care a participat şi el la conferinţa de presă.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 400

CSM D&C Oradea – U Poli Izometal Timişoara 28-25 (15-12)

CSM D&C: Viman, Leu – portari; Simeria, Liberţ 2, Surducan 2, Nedelcu 5 (toate din lovituri de la 7 metri), Alexandru 3, Mateaş 4, Munea 2, Sas 2, Jeler 2, Taşcă, Câmpan, Preda 6. Antrenor: Adrian Rus

U Poli Izometal: Vass, Kenyeres 1 – portari; Kádár, Nagy 5 (1 din 7 metri), Şimicu 1, Fekete, Grasu 5, Fenici 3, Beşuţiu, Cristescu 7 (2 din 7 metri), Varga, Corilja 3. Antrenor: Ellés József

Arbitri: Toma Pleşa, Ioan Pripas (Râmnicu Vâlcea)

Lovituri de la 7 metri: 6-4. Transformate: 5-3

Eliminări de 2′: 7-5