Victorie în derby

ORADEA – Pentru a scăpa definitiv de grijile retrogradării, studenţii lui Ioan Herman aveau nevoie de victorie în derby-ul jucat cu fosta trupă a lui Dan Cuedan.

Prima repriză a fost controlată cu autoritate de gazde, care vor deschide scorul în min. 25 prin Stoian, 1-0.

La şase minute după pauză, cel mai bun jucător al gazdelor, Botea, duce scorul la 2-0, cu un trasor de la 25 m. Nemaiavând ce pierde, oaspeţii ies la joc, reducând în min. 59 din diferenţă, prin Kukucska, cu un şut de la marginea careului, 2-1. Peste un minut, Neculai îşi aduce antrenorul în pragul nebuniei, ratând desprinderea singur cu portarul. Din acest moment, nădlăcanii pun stăpânire pe joc, dar misiunea lor este îngreunată (şi) de prestaţia brigăzii de arbitri. Un posibil penalty neacordat şi eventualele injurii aduse de către asistentul Ungur, i-au scos din minţi pe Fl. Moţ, Kukucska şi C. Iancu, rămaşi fără carnete, pentru lovirea fluieraşiilor, la sfârşitul partidei.

Formaţii – ACU: Păşcălău – Toseschi, Bogoşel, Lung – Botea, Bârsănel (Chindriş), Căruţă, Turcaş (Pantea) – F. Iancu (Cenan), Stoian (Filaret), Neculai. Nădlac: Moţ – Aldea, Iaroş, Românu – Iovanov (Ţucudean), Pavel, Kukucska, Ban (Purece), C. Iancu (Ionaşcu) – Ştefeligă (Peii), Vlădău.

Arbitrii: Daniel Ciobonică – Paul Tamaş şi Mihai Ungur (toţi din Bistriţa).