Victorie la primul meci de acasă

Orădencele (în echipament alb) au dominat jocul
Baschetbalistele de la CSM Universitatea au învins Galactica Braşov cu scorul de 65-53.

CSM U Oradea a obţinut vineri-seară seară cel de-al doilea succes din tot atâtea meciuri disputate în Seria de Nord-Vest a Diviziei A de baschet feminin, obţinând o victorie facilă în faţa celor de Galactica Olimpia Braşov, scor 65-53 (15-13, 21-11, 20-12, 9-17).

Partida a fost la discreţia orădencelor, care au deţinut iniţiativa, conducând în permanenţă pe tabela de marcaj. După un prim sfert ceva mai echilibrat, scor 15-13, gazdele au apăsat pe acceleraţie în sfertul secund şi s-au apărat mult mai bine, distanţându-se pe tabelă, scor 36-24. Aspectul jocului nu s-a schimbat nici în sfertul trei, care le-a aparţinut tot orădencelor.

Diferenţa s-a mărit, scorul căpătând proporţii înaintea ultimului sfert, rezultat 56-36. În sfertul patru, orădencele s-au mai relaxat, antrenoarea Adriana Niculescu preferând să introducă în teren jucătoarele de rezervă. Braşovencele au mai „îndulcit” astfel înfrângerea, reuşind să reducă din handicap. Scorul final, 65-53, consemnează un succes categoric pentru CSM Universitatea. A ieşit în evidenţă jocul foarte bun prestat de Tiffany Brown, dar şi al altor jucătoare, ca Ayesha Barkley, Ioana Gavra sau Alexandra Vlaicu.

Au jucat echipele:

CSM U Oradea: Gavra 12, Ardelean, Gherle 2, Ulica 4, Barkley 14, Sărăcuţ, Sabău, Ţigan 2, Vlaicu 9 (1×3), Adi 2, Muscă 2, Brown 18 (1×3). Antrenoare: Adriana Niculescu, Ioana Croitoru

Galactica Olimpia: Haas 8, Plumb 2, Ali, Mărginean 6 (2×3), Ciobanu 9 (2×3), Bocskai, Deme, Sinka 10, Domokos 1, Avram, Ungureanu 12, Demeter 5. Antrenoare: Magdalena Jerebie