Victorie lejeră în faţa Craiovei

ORADEA - Conform aşteptărilor, echipa orădeană a câştigat destul de uşor prima partidă cu CSM U Craiova, contând pentru grupa locurilor 13-16 din cadrul turneului play-out al Diviziei A de baschet masculin.

Gazdele s-au impus cu scorul de 99-72, după un meci pe care l-au controlat în totalitatea timpului de joc.
CSM Leonardo a pornit în trombă partida, conducând cu 25-8 după primele şase minute de joc. Primul sfert s-a încheiat de altfel cu un avantaj consistent pentru gazde, 30-18. În sfertul doi, antrenorii orădeni au schimbat „cinci-ul” de start, format din Morris, Trif, Apostol, Djordjic şi Bellucci, făcând loc rezervelor Szijártó, Lázár, Hora şi Kiss. Ca urmare, jocul s-a mai echilibrat, craiovenii reuşind să reducă din handicap. La pauză, CSM Leonardo conducea cu 49-41, rezultat mult prea strâns faţă de raportul de forţe din teren.
Detaşare în sfertul III
CSM U Craiova a încercat să se apropie şi mai mult în debutul sfertului trei, scorul devenind 49-44 (’21). Aceasta a fost de altfel cea mai mică diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj, dar totul a fost doar un simplu foc de paie.
Gazdele au iuţit din nou ritmul în următoarele minute, beneficiind din nou de aportul titularilor Djordjic, Morris, Apostol şi Trif. Diferenţa s-a mărit treptat, scorul după trei sferturi fiind 73-56. Djordjic a fost apoi descalificat în minutul 27. Ultimul sfert a fost la discreţia orădenilor, care s-au detaşat, fiind aproape de realizarea sutei de puncte. Rezultatul final, 99-72, este dătător de speranţe pentru meciul doi, care va avea loc marţi, la Craiova. CSM Leonardo vizează a doua victorie, pentru a tranşa disputa cu CSM U Craiova.
Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 200
CSM Leonardo – CSM U Craiova 99-72 (30-18, 19-23, 24-15, 26-16)
CSM Leonardo: Morris 3 (1×3), Szijártó 5 (1), Trif 13 (1), Apostol 25, Djordjic 11, Lázár 20, Hora 15 (3), Kiss 6, Bellucci, Boitoş 1. Antrenori: Kósa Zoltán, Veres Attila
CSM U Craiova: Milosevic 22 (1), Lekic 10 (1), Corneanu, Boian 6, Florescu, Lepădat, Călinescu 8, Andonie 3, Nisavic 21 (2), Liculescu 2. Antrenor: Marius Toma
Arbitri: Radu Bucerzan (Timişoara), Vlad Potra, Bertalan Istvan (ambii din Cluj-Napoca). Comisar FR Baschet: Marisu Hurgoi (Cluj-Napoca)
Descalificări: Djordjic ’27 / Liculescu ’37, ambii pentru câte 5 greşeli personale