Victorie muncită pentru baschetbalişti

CSM Oradea a învins Elba Timisoara, succesul oradenilor fiind absolut meritat. Oradea (G.N.) – Baschetbalistii oradeni si-au dorit foarte mult victoria în acest meci, pentru a confirma extraordinarul succes din partida precedenta pe teren propriu, în fata echipei Dinamo.

Ei au obtinut un succes muncit, dar pe deplin meritat.Elevii antrenorului Kósa Zoltán s-au încalzit ceva mai greu, timisorenii având avantaj pe tabela de marcaj dupa prima repriza. CSM Oradea a preluat initiativa în cel de-al doilea „sfert”, echipa fiind impulsionata de inepuizabilul Veres Attila, care a fost, de altfel, MVP-ul partidei.

Gazdele au intrat în pauza la vestiare cu un avantaj de opt puncte, scor 42-34. Cea de-a treia repriza a avut acelasi aspect, oradenii aflându-se la cârma partidei. Pivotul gazdelor, Boban Bilbija, a fost descalificat în minutul 23 pentru cinci greseli personale, acordate însa cu multa usurinta de cei trei arbitri. Maniera de arbitraj a fost de altfel criticata dupa încheierea partidei de catre antrenorul oradean Kósa Zoltán.

Nervi si proteste

Trebuie subliniat faptul ca vicepresedintele timisorenilor, Adrian Vermesan, a protestat în permanenta, încercând sa influenteze prestatia arbitrilor. El a fost sanctionat cu un fault tehnic în cea de-a doua repriza, dar a continuat sa vocifereze si mai departe. Oradenii au câstigat si a treia repriza, având un avantaj de 14 puncte înaintea ultimului „sfert”, scor 69-55.

Timisorenii au avut un puternic come-back în cea de-a patra repriza, reusind sa se apropie la numai cinci puncte, scor 77-72 (’38), 79-74 (’39). Gazdele au avut însa luciditatea necesara pentru a-si asigura victoria, pe fondul eforturilor deosebite ale întregii echipe. Bravul capitan Veres Attila a iesit din nou la rampa, înscriind câteva cosuri decisive în ultimele minute de joc.

CASETA TEHNICA

CSM Oradea – Elba U Timisoara 83-74 (17-18, 25-16, 27-21, 14-19)
CSM Oradea: Nemanja 22 (2×3), Nicoara, Veres 29 (5), Bilbija 6, Mandache 1, Betea 2, Viciu, Kiss, Lázár, Djordjic 17, Sere 6 (1), Pacioga. Antrenor: Kósa Zoltán
Elba U Timisoara: Paul 10 (2), Illes 8, Slabu, Miron 14 (1), Dornescu 2, Dukovcic 14 (3), Vasilescu 5 (1), Czmor 16 (3), Murarescu, Toader 5. Antrenor: Srboljub Djordjevic
Arbitri: Serban Mircea (Pitesti) – Ciprian Stoica (Sibiu), Bedir Sefer (Caracal). Observator FRB: Ioan Moraru (Bucuresti)
Descalificari pentru 5 greseli personale: Bilbija ’23 / Toader ’26, Dornescu ’40