Victorie muncită pentru CSM

Divizionara A de baschet CS Municipal a încheiat turul printr-o victorie muncita si meritata în fata formatiei CSU Brasov, scor 83-77. Prin acest succes, baschetbalistii oradeni încheie turul pe un senzational loc IV, o clasare mai mult decât onoranta pentru o echipa nou promovata.  Baschet masculin, 17.12.2005 II

Fara îndoiala, CSM Oradea poate fi considerata revelatia actualului campionat.
Oradenii au muncit foarte mult pentru victoria de sâmbata, care s-a conturat mai greu ca de obicei. Considerata poate aprioric o victima sigura, formatia brasoveana si-a vândut foarte greu pielea, dând dovada de o tenacitate remarcabila.

Am condus în permanenta

Oaspetii s-au agatat de fiecare minge si nu au cedat lupta pâna în ultimele minute, singurele care au fost ceva mai relaxate, atunci când victoria gazdelor nu mai putea fi amenintata. Oradenii si-au dorit foarte mult sa se reabiliteze în fata suporterilor dupa cele trei înfrângeri suferite în fata echipelor Asesoft, CSU Atlassib si WP Arad.

Ei nu au avut însa o misiune usoara în fata brasovenilor. Cu exceptia primului minut, când CSU Cuadripol a deschis scorul, CSM Oradea a condus în permanenta pe tabela de marcaj, dar fara a se putea desprinde decisiv. Oradenii au terminat prima repriza cu un avantaj minim, 28-27. Al doilea „sfert” a avut o desfasurare similara, cu gazdele la timona.

Desprindere în final

Oradenii nu au reusit însa sa-si asigure o diferenta linistitoare pe tabela, din cauza impreciziei în aruncari. Doar inepuizabilii Djordjic si Veres, secondati de Viciu, s-au aflat „în mâna”, înscriind împreuna majoritatea punctelor oradene. Brasovenii au profitat de asemenea de jocul mai putin ferm în aparare al gazdelor, tinându-se aproape pe tabela de marcaj, scor la pauza 43-39. La fel s-a desfasurat jocul si în repriza a treia, oaspetii amenintând în permanenta fragilele avantaje ale oradenilor.

Oradenii au dat dovada de multa determinare în ultimul „sfert”, când au reusit în fine sa se desprinda si sa-si asigure victoria. Desprinderea s-a produs între minutele 33 (scor 66-65) si 37, perioada în care gazdele au înscris zece puncte consecutive, scorul devenind 77-65. Scorul final, 83-77, consfinteste o victorie absolut meritata a oradenilor.

CASETA TEHNICA

Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 1.300

CSM Oradea – CSU Cuadripol Brasov 83-77 (28-27, 15-12, 23-24, 17-14)
CSM Oradea: Maric 4, Nicoara, Veres 24 (1×3), Bilbija 8, Mandache, Betea 4, Viciu 14 (3), Iov, Lázár, Djordjic 28, Sere 1, Pacioga. Antrenor: Kósa Zoltán

CSU Brasov: Dohi, Ghisoi 2, Palâi, Horopciuc, Munteanu, Colesnicov 28 (2×3), Morariu 13, Gavrila, Andrus 24 (4), Macavei, Iglin 10 (2). Antrenor: Dan Calancea
Arbitri: Doru Vinasi (Cluj-Napoca) – Dorin Fumu (Iasi), Bedir Sefer (Alexandria). Comisar FR Baschet: Anton Cutov (Tulcea)
Descalificari pentru 5 greseli personale: Djordjic ’37 / Morariu ’40, Andrus ’40