Victorie orădeană cu ceva emoţii spre final

ORADEA – CSM Oradea venea după eşecul dezarmant din deplasarea cu HC Odorhei, rezultat periculos, care putea cauza echipei o cădere de formă şi de moral. Din fericire nu s-a întâmplat aşa, orădenii obţinând o victorie clară în meciul cu Naţional Sighişoara.

Nu mai puţin adevărat este însă faptul că în Seria C, singurele echipe care contează practic sunt doar HC Odorhei şi CSM Oradea, celelalte fiind cu mult sub valoarea celor două.
Partida de sâmbătă a început într-o notă de echilibru. Gazdele au deschis scorul, dar sighişorenii au preluat iniţiativa, scor 4-6 (’10). Orădenii au egalat, scor 7-7 (’13), trecând apoi definitiv la conducerea ostilităţilor. Naţional, echipă formată din juniorii Centrului olimpic de la Sighişoara, a dovedit că este o formaţie bună, de viitor, dar tinereţea şi lipsa de experienţă a jucătorilor îşi pune încă amprenta asupra jocului. CSM s-a desprins decisiv până la pauză, câştigând repriza cu 20-12. Repriza secundă a început în aceeaşi notă de dominare a orădenilor, scoruri 21-13 (’34), 24-16 (’36), 26-18 (’41).

Oaspeţii au trecut apoi la o apărare agresivă, om la om, fapt care a debusolat jocul gazdelor. Au urmat o serie de atacuri ratate ale orădenilor, oaspeţii reuşind să reducă din handicap şi să se apropie periculos, la numai două goluri, scor 27-25 (’54). Din fericire, Albu, care a fost cel mai bun om al gazdelor, a izbutit să înscrie după şase minute fără gol pentru echipa sa, scorul devenind 28-25. Orădenii au reuşit apoi să gestioneze în mod favorabil finalul de meci, impunându-se finalmente cu 33-28. A fost o victorie clară pentru CSM, umbrită însă de sincopa din repriza secundă.