Victorie preţioasă la Braşov

BRAŞOV – CSM Leonardo a confirmat evoluţia bună din etapa precedentă, cu BCMUS Argeş, înregistrând o nouă victorie, pe terenul echipei CSU Cuadripol.

Meciul s-a încheiat cu victoria orădenilor: CSU Cuadripol – CSM Leonardo 77-80 (20-27, 14-17, 23-21, 20-15).
Oaspeţii au început în forţă întâlnirea, decişi să se distanţeze încă din start. Chiar dacă nu i-au putut folosi în acest meci pe Veres, Nicoară şi Colesnicov, accidentaţi, orădenii au dominat cu autoritate primele două sferturi, având la pauză un avantaj de zece puncte, scor 34-44.
Desprindere decisivă
Aspectul jocului s-a păstrat şi în debutul celui de-al treilea sfert, când CSM Leonardo s-a distanţat decisiv, diferenţa în favoarea oaspeţilor crescând la 20 de puncte. Soarta întâlnirii fusese deja tranşată. Gazdele au izbutit însă să reducă din handicap spre sfârşitul sfertului trei şi în cel de-al patrulea, fără a periclita însă victoria orădenilor.

Oaspeţii s-au impus finalmente la doar trei puncte, scor 77-80, dar succesul lor a fost mai clar decât o arată rezultatul partidei. Foarte bună a fost evoluţia orădeanului Rareş Apostol, care a fost declarat de altfel MVP-ul partidei. Punctele echipei CSM Leonardo au fost realizate de: Djordjic 21, Rahier 18, Apostol 16, Mandache 11, Maric 9, Viciu 3, Bilbija 2.
„Echipa, în creştere”
„Am controlat destul de autoritar partida, având avantaj şi de douăzeci de puncte pe tabela de marcaj, în sfertul trei. Echipa este în creştere, dar încă nu reuşeşte, din păcate, să se debaraseze de mentalitatea păguboasă a finalurilor slabe de meci, când jucătorii tratează jocul cu superficialitate. Pentru noi urmează un meci foarte dificil, cu Dinamo.

Noi sperăm, de ce nu, să facem un meci mare, la fel ca în sezonul trecut, şi să obţinem un rezultat favorabil”, a afirmat antrenorul principal al CSM Leonardo, Kósa Zoltán. La rândul său, directorul CS Municipal, Petruţ Drăgan, s-a declarat mulţumit de rezultat. „Am câştigat fără emoţii, dar finalul de meci a fost neconform cu desfăşurarea partidei.

Pot spune că sunt pentru prima dată mulţumit de evoluţia lui Rareş Apostol. Foarte bine au mai jucat Rahier, Mandache şi Djordjic”, a spus Petruţ Drăgan.